1 MAYIS YAKLAŞIRKEN

1 MAYIS YAKLAŞIRKEN

1 Mayıs 1977 günü Taksim’de 34 insanımız kurşunlanarak, ezilerek, boğularak öldürülmüş birçok kişide yaralanmıştı. Bu olay sadece Türkiye’de değil tüm Dünyadaki özgürlük mücadelesi açısından önemli bir yer edinmiş ve özgürlük mücadelesinin sembolü haline gelmiştir.

1 Mayıs’da halk açısından artık bir sembol haline gelmiş olan Taksim Meydanı için “Erdoğan”  “Taksim’den ümidinizi kesin” diyerek manipülatif, ayrıştırıcı ve kışkırtmaya dönük bir çıkış yaparak adeta insanımıza meydan okumuştur.

Erdoğan rejimi 1 Mayıs’ta eylemcileri tahrik etmek için her imkânı kullanılıyor.

Medya demeçleri özenle seçilmiş, tahrik unsuru yüksek açıklamaları peş peşe geliyor. Erdoğan kışkırtmaya dönük meydan okumasıyla halkı adeta tahrik ediyor.

İşte Erdoğan’ın halkı kışkırtmaya dönük meydan okumasından satır başları

  • Taksim’den ümidinizi kesin
  • Bu şımarık ruh hali artık son bulmalıdır
  • Çevreye rahatsızlık veriyorsa emniyet güçleri gereken neyse onu yapar.
  • Bundan sonra Kadıköy’de de miting yapılmayacak
  • Tekrar söylüyorum. Taksim’den ümidinizi kesin. Buyurun Yenikapı, Maltepe buyurun
  • Bu ülkenin bazı sivil toplum örgütleri, sendikaları artık demokratik mücadele kültürünü öğrenmelidir.
  • Başkalarının müdahale alanına girmediği sürece herkes istediği alana girer.
  • Sendika başkanı burası bizim kutsalımızdır diyor. Lafa bak ya. Nasıl kutsalsa. Belli bir kabir ziyareti yapacaksan, Tekrar söylüyorum. Taksim’den ümidinizi kesin. Buyurun Yenikapı, Maltepe buyrun bak sizin için metro da yaptık oradan Yenikapı’ya geçebilirsin.
  • Daha Ne Yapacağız Ya

Erdoğan tahrik unsuru yüksek demeçlerini medya ya verirken Erdoğan’ın polisleri de boş durmayıp Taksim’e kamyonlarla polis bariyerleri getirdi. Bariyerler, meydana çıkan Divan kavşağı, Mete Caddesi ve Taşkışla Caddesi’ne bırakıldı. 1 Mayıs için 40 bin polis Taksim’de göreve çağrıldı.

17 Aralık kırılmasıyla başlayan gerginlik iç savaşa doğru giderken, buna paralel olarak gelişen Suriye’yle savaş ihtimaliyle birlikte Erdoğan önümüzdeki 1 Mayıs gerginliğini bilerek arttırmaya devam ediyor. Erdoğan’ın bu kışkırtıcı tavırlarından bir geri dönüş de görünmüyor. Çünkü Erdoğan’ın tek derdi iktidarda kalmak. İktidarda kalmak için ise her türlü yolu meşru görüyor..

“Erdoğan rejimi”nin Taksimi yasaklaması ise insanımız açısından “savaş” ilanı olarak yorumlandı.

STK lar ve devrimci halk örgütlerinden yapılan açıklamalarda 1 Mayıs’ı işçi sınıfının bayramı emek hareketinin “ulusal birlik, dayanışma, mücadele ve direniş günü” olarak Taksim’de kutlanacağını ve halk kitlelerinin 1 Mayıs’ı Erdoğan tarafından çeşitli vesileler öne sürerek engellemek istendiğini belirttiler.

27 Mayıs 2013’te, Taksim Gezi Parkı’na iş makinalarının girmesi ile başlayan ve 31 Mayıs akşamı, milyonların ayağa kalktığı bir direnişle beraber, 1 Haziran günü Taksim Meydanının geri alınması ile Erdoğan rejiminin tüm kibri, gösterişi ve karizması yerle bir olmuş, gören göz için sahteliği ortaya çıkmıştı. Erdoğan rejimi bir yıl önce yaşanan Taksim direnişinin etkisinden hala kurtulabilmiş değil.

Bugün ise Erdoğan’ın 1 Mayıs Taksim kutlamasını yasaklaması iktidarda kalmak uğruna ilan ettiği “savaş”la birlikte Erdoğan zulmüne karşı mücadeleyi engellemek, birlik ve dayanışmanın önüne set çekerek devrimci güçlerin halkla bağlarını kopararak zayıflatmak istemesidir.

Erdoğan rejimi öyle bir korku içinde ki, halkın direnişini bastırmak için elinden geleni yapacaktır.

1 Mayıs’ı kana bulamak, olay çıkarmak, sonra bu olayları bahane ederek baskı ve şiddeti artırmak sonra da mağduru oynamak. Erdoğan rejiminin hedefidir.

Erdoğan rejimine muhalif olan bütün sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, devrimci güçler kısacası tüm samimi unsurlar bir araya gelip örgütlü mücadeleyle başta Taksim olmak üzere sokaklara çıkmalıdırlar.

1 Mayıs’ta Taksim’i koca bir gaz odasına çevirecekler.

Taksim’e çıkan bütün yollar kapalı olacak.

Giriş var çıkış yok.

Ama, sesini zulme karşı yükseltmek istiyenler “oradayız” diyorlar…

 

 

ADIMLAR DERGİSİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: