ULUSLARARASI TÜRKİSTANLILAR KURULTAYI TOPLANDI

ULUSLARARASI TÜRKİSTANLILAR KURULTAYI TOPLANDI

Uluslararası Türkistanlılar Yardımlaşma Derneği tarafından 27 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen Kurultaya, dünyanın farklı bölgelerinden davetliler katıldı. Çeşitli akademisyen ve konuşmacıların söz aldığı kurultayın sonunda yayımlanan;

ULUSLARARASI TÜRKİSTANLILAR KURULTAYI’NIN ORTA ASYA HALKLARI VE DEVLET BAŞKANLARINA MÜRACAATI başlıklı bildiri şöyle:

“Uluslararası Türkistanlılar Yardımlaşma Derneği tarafından 2014 yılının 27 Nisan’da  gerçekleştirdiği KURULTAYIMIZ sizlere acil bir çağrıda bulunmaktadır. Bu çağrının Türkistan halklarının tarihi gerçeklerine,  bugünkü jeopolitik şartlara ve devletlerimizin mevcut durumuna da uygun olduğu kanaatindeyiz.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra maalesef devletlerimiz kendi aralarında istenen işbirliği ve uluslararası meydanda dayanışmayı orta koyamamıştır. Ancak son gelişmeler, özellikle Kırımın Rusya tarafından yeniden işgal edilmesi, Ukrayna’da olayların hızlıca iç çatışmaya sürüklenmesi bu olayların o ya da bu şekilde tarihi ismi Türkistan olan Orta Asya hudutlarına da taşınabileceğine de işaret etmektedir. Bu da halklarımızın yüz yıllar devamında beklediği gerçek bağımsızlıkları ve kendi aralarında tarihi iplere dayalı işbirliğini yoka çıkarabilir.

Bundan dolayı Uluslararası Türkistanlılar KURULTAYI sizleri tarihi bir göreve davet etmektedir. Bu da hiç vakit kayıp etmeden Orta Asya Devletleri İşbirliği Teşkilatının kurulması ve ilan edilmesidir”

Mehmet Yavuz Uçum

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: