1 MAYIS = SIKIYÖNETİM

1 MAYIS = SIKIYÖNETİM

AKP Rejimi 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmaması için elinden gelen her şeyi yapmakta.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ‘Taksim’de kutlama yok’ dedi. Valinin açıklamalarına sendika ve sivil toplum kuruluşlarının cevabı gecikmedi.

1 Mayıs Komitesi, “Akıl dışı hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz” çağrısı yaptı.

Gerilimin tırmanması üzerine İstanbul Valiliği’nden olağanüstü 1 Mayıs “önlemleri” geldi.

Bu önlemlere göre Metrobüs, Vapurlar çalışmayacak.

Rejim, Taksim’e çıkılmaması için her türlü zorluğu, önlem adı altında çıkartacak gibi.

Valiliğin açıklamasına göre Taksim Meydanı için “konumu itibariyle yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun değildir.”

Ama aynı rejim iktidarı (AKP), 2010 yılında Taksimde yapılan 1 Mayıs’la alakalı, “Artık 1 Mayıs, Hem Bayram, Hem Taksim’de. Kutlu Olsun” diyordu.

O zaman Taksim’in konumu gayet iyi ve havadardı, ama şimdi uygun değil, havalar bozuk…

Nemelâzım, sayın başbakan tekrar hançerlenir falan…

Bunlar yalancı ve hırsız olduğu kadar dönek de…

İktidarın bu “önlemleri”ne karşılık olarak DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi, Taksim’deki kutlamalarla ilgili DİSK Genel Merkezi’nde açıklama yaptı.

Açıklamanın satırbaşları şöyle:

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi: Akıl dışı hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz.

Yarın 1 Mayıs, tertip komitesi adına 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele gününün başta Taksim olmak üzere tüm Türkiye’nin alanlarında işçileri çalışanları emek dostlarının yan yana omuz omuza birlikte kutlayacağı bir gün olması dileğiyle Türkiye işçi sınıfının ve dünya emek hareketinin birlik günü kutlu olsun diyorum.

Bugün kutlanacak olan başta Taksim olmak üzere Türkiye’nin tüm alanlarında birlikte yapacağımız bu basın açıklamasındaki görüşlerimizi görüşlerimiz paylaşmak istiyoruz.

FİİLİ SIKIYÖNETİM

Akıl dışı ve hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz. Türkiye 2014 1 Mayıs’ında AKP hükümetinin ilan ettiği fiili sıkıyönetim koşullarında giriyoruz.

60’ın üzerinde kurumun katılacağı 1 Mayıs kutlamaları hükümetin hukuk dışı yasağıyla engellenmek istenmektedir. 2010 2011 ve 2012 de yüzbinler kişinin katılımıyla Taksim alanında gerçekleşen kutlamalar maalesef yasaklanmaktadır. 2010 yılında 1 Mayıs hem bayram hem Taksim Meydanı’nda afişler asan AKP’nin tutumu tutarsızlıktır.

1 Mayıs’ta işçiler çıkarsa kent yaşamı etkilenir demek İstanbul’da yaşayan 15 milyonu cezalandırmak akıl dışıdır. En başında beri hükümeti akla ve hukuka uygun olmaya çağırdık. Aldığımız tek yanıt 21 Nisan’da Taksim’de üzerime gönderilen polis ordusu oldu. Cumhurbaşkanı’ndan randevu istedik, meşgulüm yanıtı aldık.

ŞIMARIKLIK… KABADAYILIK

Şımarıklık ve kabadayılık gibi söylemlerle hedef alındık. Biz bu ülkenin geleceğini emeğe demokrasiye yaşama dair 1977 1 Mayıs’ın hatırasını yaşatmaya çalışıyoruz. Bu süreçte bir hükümet üyesi kanlı 1 Mayıs’ı hatırlattı ve 1 Mayıs bayram olmaktan çıkacak ifadeleri kullandı. Bunu tehdit unsuru olarak kullananları kınıyoruz. Şenlik havasında hazırlıklarımızı sürdürürken, panik ve korkuyu fark ettik. Biz halkımıza güveniyoruz. Sizler tek bir kişinin aklına gelenin ağzından çıkanın kanun olamayacağını, geçtiğimiz yılın mayıs ayından itibaren gösterdiniz. Türkiye’nin eski Türkiye olamayacağını iktidara hatırlatmak şart olmuştur. 1 Mayıs’ta tüm yollar Taksim’e çıkacaktır. “Her yer Taksim, her yer direniş, yaşasın 1 Mayıs” diyoruz.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d