1 Mayıs’ta REGAİP…

1 Mayıs’ta REGAİP…

 

DSC_1831

1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle Fatih camiinde toplanan BAGİ (Büyük Anadolu Gençliği İnisiyatifi) Antikapitalist Müslümanlar , İLKE SEN , ve Devrimci İslami Gençlik İnsiyatifi gibi grupların oluşturduğu  Müslüman direnişçiler Haşim İşcan köprüsü üzerinde durduruldu.

Gruba önce Eminönü camiine kadar geçiş yapabileceğini söyleyen polis daha sonra, ani bir şekilde bu kararından vazgeçerek o sırada açıklama yapan gruba ansızın saldırdı. İçinde kadınlar ve çocukların da olduğu grup polise mukavemet etti ve, Büyükşehir Belediyesi civarında bulunan parklara yayılan çatışmalar 2 saatten fazla bir süre devam etti.

Polisin Müslüman gruplara ilk kez bu kadar sert müdahale ettiği gözlemleniyor. Bazı göstericiler yerlerde sürüklendi ve başörtülü göstericiler polis tarafından en kötü muameleyi görenler arasındaydı.

Grup içinde yaklaşık 6 kişi gözaltına alındı ve büyükşehir belediyesi önünde bekleyen araçlara bindirildi. Bu sırada direnişçilerden bir grup Unkapanı Saracının üstünde surlara ‘’Mülk Allahındır’’ yazılı dev bir pankart astılar. Meydanda zaman zaman kopan gruplar farklı alanlarda birleşerek mukavemeti sürdürdü.

Polisin tüm çabalarına rağmen dağılmayan Müslüman gruplar, polisin gözaltına alınanları serbest bırakmaya söz vermesiyle beraber sesizce beklemeye koyuldular. Park civarında birkaç farklı noktada bekleyen gruplar gözaltına alınanların serbest bırakılmasıyla dağıldılar.

1 Mayısın Regaip Kandiline denk gelmesi de oldukça manidardı. Devrimci Müslümanların gösteriler başlarken birbirlerinin üç aylarını ve Regaip Kandilini kutlamaları bu günün ruhunun anlaşılması açısından oldukça dikkat çekiciydi.

Gösteriler de diğer dikkat çekici olan ise, Müslümanların etrafında toplandıkları pankartlardan en belirgin olanının İbdacıların açtığı Kumandan Mirzabeyoğlu’na özgürlük talebinin ifade edildiği pankarttı.

Fotograflardan da anlaşılacağı üzere mübarek üç aylar oldukça bereketli başladı.

ADIMLAR Haber Yorum

DSC_1826

DSC_1911

DSC_1876

DSC_1824

DSC_1822

DSC_1854

DSC_1865DSC_1869DSC_1871DSC_1874DSC_1886

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: