Kandıra Cezaevi’nde İsyan

Kandıra Cezaevi’nde İsyan

Kocaeli’ndeki Kandıra T Tipi Cezaevi’nda bulunan mahkûmlar, şartların kötü olduğunu iddiasıyla yatak ve yorganları ateşe verip isyan çıkardı. Cezaevinin çatısına çıkarak slogan atan mahkûmlar, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve görevliler tarafından ikna edilirken, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

İzmit-Kandıra Yolu’nun 20. kilometresinde bulunan Kandıra T Tipi Cezaevi’nde kalan mahkûmlar, şartların kötü olması dolayısıyla saat 00.00 sıralarında yorgan ve yataklarını ateşe verdi. Cezaevinden yükselen dumanlar nedeniyle olay yerine Kandıra ve İzmit’ten itfaiye ekipleri ile sağlık görevlileri sevk edildi. Merdivenli itfaiye araçlarıyla cezaevindeki yangına dışarıdan müdahale edildi. Cezaevindeki yangın itfaiyenin yaklaşık yarım saatlik müdahalesiyle söndürüldü.

 MAHKÛMLAR CEZAEVİNİN ÇATISINA ÇIKTI

Bu arada yangın sırasında cezaevinin çatısına çıkarak Türk bayrağı açan mahkûmlar,tekbir getirerek “Baskılar bizi yıldıramaz, ‘İdare istifa’ şeklinde slogan attılar. Görevlilerin çatıdaki mahkûmları ikna çabaları başarılı olmayınca saat 02.00 sıralarında cezaevine Kocaeli Valisi Ercan Topaca geldi. Valisi Ercan Topaca ile birlikte İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Kocaeli İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek de cezaevine geldi. Mahkûmlar, Vali Topaca ve cezaevi yetkililerinin yaklaşık yarım saat süren ikna çalışmaları sonucu, itfaiye merdiveni yardımı ile çatıdan aşağı indirildiler.

VELİ AĞBABA: “UYARMIŞTIK”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kocaeli Kandıra T Tipi Cezaevi’nde çıkan yangın için, “uyarmıştık” dedi.

Ağbaba, Kocaeli Kandıra T Tipi Cezaevi’nde çıkan yangına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Cezaevi ziyaretleri kapsamında Kandıra Cezaevi’ni en son 14 Şubat 2014 tarihinde ziyaret ettiklerini (Gönüldaşlarımız Cihat Özbolat ve Burak Çileli ile de görüşülmüştü – Adımlar Dergisi) hatırlatan Ağbaba, “Yaptığımız incelemeler ve tutuklu ve hükümlüler ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Kandıra T Tipi cezaevindeki sorunları ve hak ihlalleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmiştik ve uyarmıştık” dedi.

-KOMİSYON İSTEDİ-

16-18 Haziran 2012 tarihinde Urfa cezaevinde de benzeri sebepler nedeniyle yangın çıktığını belirten Ağbaba, Kandıra T Tipi cezaevinde yaşanan isyan ve yangın ile ilgili derhal bağımsız bir komisyon kurulması ve Adalet Bakanlığı’nın müfettiş görevlendirmesi gerektiğini söyledi.

Kandıra T Tipi Cezaevinde diğer tüm cezaevlerinde yaygın bir şekilde yaşanan birçok sorunun var olduğunu belirten Ağbaba, şöyle devam etti:

-“MEKTUPLARI, ŞİKÂYET DİLEKÇELERİ YERİNE ULAŞMIYOR”-

“Yaşanan tüm hak ihlalleri ve sorunlar hakkında mahpusların hazırladıkları şikayet dilekçelerinin ve mektupların yerine ulaşmadığı bilgisi mahpuslar ile yapılan görüşmelerimizde tarafımıza iletilmişti.

-“16 KİŞİLİK KOĞUŞTA 18 KİŞİ KALIYOR”-

Bu cezaevinde, en büyük sorun yoğunluk. Örneğin, bir koğuşta 16 ranza olmasına rağmen 18 kişi kalıyor. 2 kişi yerde yatıyordu.

-“SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM CİDDİ SORUN”-

Diğer yandan cezaevinde hastaneye sevkler çok ciddi problem. Mahpuslar hastane sevkleri için 5-6 ayda beklemek zorunda kalıyorlar. Ayrıca mahpuslar revire gidişler dahi problem yaşıyorlar. En fazla iki kişi gidebilmelerine izin verildiği için diyelim ki koğuşta 3 kişi hasta o gün revire sadece iki gün çıkabiliyor.

-“CEZAEVİNDEN SEVK TALEPLERİ YANIT BULMUYOR”-

Bu cezaevinde sevkler ciddi problem. Mahpusların özellikle ailelerine yakın yerlerdeki cezaevlerine sevk taleplerine 60 günde cevap geliyor ve çoğunlukla da olumsuz yanıtlar veriliyor.

-“ÇIPLAK ARAMA UYGULANIYOR”-

Çıplak arama uygulamasının varolduğu cezaevinde, mahpuslar sürekli olarak ayakkabı araması yapıldığı için, girişte çıkışta ayakkabı çıkartmak zorunda kaldıkları için hastaneye ayakkabısız gittiklerini belirtmişlerdir.”

Cezaevleri patlamaya hazır bir bomba. Yakın bir zamanda tüm cezaevleri patlarsa hiç şaşırmamalı.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: