YAŞLI VE HASTA

YAŞLI VE HASTA

The Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan ankete göre ABD’li vatandaşlar, ülkenin dünya sahnesindeki rolünün azalmasını talep ediyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı dünya sahnesinde daha az görünmek isterken, katılımcıların beşte biri daha aktif olunması gerektiğini savundu.

Bizim ruh hamulemize göre, dünya üzerinde eşya ve hadiseyi teshir cehdini kaybetmek, bir toplum için yaşlanma ve hastalık alametidir.

ABD, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’den devraldığı dünya siyasetine yol veren belirleyici güç olma kabiliyetini her geçen gün kaybederken -bunda da şehid Saddam Hüseyin’in rolü başta gelir-, bu son yapılan anket de gösteriyor ki Amerika daha da gerilemek durumunda kalacak. Bu gidişatın, “Amerika içe kapalı tarım toplumu olur” tesbitini doğrulamaya doğru olduğunu görmekteyiz.

Hatta iş o noktaya kadar gitti ki, bir ara Babacan dahi geçtiğimiz aylarda Avrupa’da yapılan bir toplantıda Amerikalı muhataplarına “çaptan düştükleri”ni belirttiğinde, “evet ama hâlâ en büyük balinayız!” şeklinde bir cevap almıştı. Hâlâ en büyük olsalar da çaptan düşmeye devam ediyorlar ve iş o noktalara kadar uzanıyor ki bu durum Babacan’a dahi şımarıkça da olsa bir cesaret veriyor.

Çin’e söz geçiremeyen, Rusya’yı kontrol edemeyen, Gürcistan ve Ukrayna’da hezimet üzerine hezimet yaşayan Amerika, Suriye’de de işbirlikçileriyle birlikte çuvalladı.

Nihayetinde aşağıdan yukarıdan Amerika’ya yolun sonu gözüküyor.

ADIMLAR Haber Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: