Başsağlığına Değil Soma Halkını Dövmeye Gitmişler

Başsağlığına Değil Soma Halkını Dövmeye Gitmişler

Başsağlığına Değil Soma Halkını Dövmeye Gitmişler

Görüntüleri hep beraber izledik. Yüzlerce vatan evladını, toprağın altından çıkarmaya çalışarak defin etmeye hazırlanan Soma halkı bu acıları yaşarken karşılarında sorumluları görünce haklı tepkilerini ortaya koydular.

Bu tepkilere cevap yumruklanma ve  tekmelenme olarak geldi.. Acıları katlanarak arttı.

Başbakanın 15-16 yaşında bir kız çocuğunu yumruklamasının videoları haber sitelerine düştü. Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel’in Somalı bir genci yerde tekmelerken görüntüsü haber sitelerinde yer aldı. BBC Türkçe’nin telefonla ulaştığı Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel’e bu görüntülerdeki siz misiniz sorusuna.. Evet diyen Yerkel “Gereken açıklamayı yapacağım. Oradan ayrıntıları takip edebilirsiniz” dedi..

Soma halkı bu olanların hiçbirini hak etmedi.. Göz göre göre ölüme yollandıklarını bile bile borçlarından dolayı üç kuruşa çalışmaya mahkûm edildiler. Kiminin banka borcu, kiminin ailesini geçindirme derdi yerin metrelerce altında güvenliksiz şekilde çalışmaya mahkûm etmişti. Yandaş taşeron firmaya verilen Maden ocağında maliyetler düşmüştü.. Nasıl maliyet düşebilirdi.. İşçinin emeğini sömürerek iş güvenliğini dikkate almayarak… Evet bunu başardılar..

Geliyorum diyen facia 23.10.2013 tarihinde Manisa milletvekillerinin soru önergesinde…

Manisa milletvekilleri 2012 ve 2013 yılında bu maden ocağında işçilerin iş güvenliği sağlanmadığı için ölümlerin yaşandığını aktararak acilen bu maden ocağının incelenmesini ve TBMM bu duruma el koymasını istemişlerdi.

Bu soru önergesi iktidar AKP milletvekilleri tarafından reddedildi..

Soma halkı kendilerine sahip çıkmayan geçmişte ölümlerin yaşandığı bu maden ocağının bu şekilde çalıştırılmasına müsaade eden iktidara öfkesi ve onları sorumlu tutması haklı bir tepkiydi..

Tepkilerini gösterirken kendilerine tekme tokat saldıran iktidar sahiplerinin bu tutumu Tüm Türkiye’nin tepkisini çekmiş yurdun birçok yerinde bu durum protesto edilmiş ve kitleler

Sokaklara dökülmeye başlamıştı..

Ortak vicdan, ortak irade sorumluların bu ihmale göz yumanların cezalandırılmasını ve hükümetin istifasını istiyor. İstifa ederler mi etmezler mi bu bilinmez ama bu gidişat halkın her kesiminden yükselen bu kadar da olmaz haykırışları sokakların ilerleyen zamanlarda iyice ısınacağına işaret.

Sedye kirlenmesin Çizmelerimi çıkarayım mı diyen Anadolu insanının som halinin Kararmış vicdanlarda bir infial uyandırmadığı bu günlerde hırsız ve katillerin peşine takılanlara son uyarımız aklınızı başınıza alın.. Yoksa sizin akıbetinizde geçmişte halkına eziyet edenlerin başına gelenler gibi olacaktır.

Tufan ERSÖZ

ADIMLAR DERGİSİ

1400177941_5d63a9a3389a1b2d0a0545dc503e5a80.pr

fft81_mf2174670

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: