SAVCILIK: GÖZALTI KARARI YOK

SAVCILIK: GÖZALTI KARARI YOK

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 10’a yakın avukat ilçeye eyleme geldikleri iddiasıyla, yerlerde sürüklenip, darpedilip, tersten kelepçelenip gözaltına alınmıştı. Savcılık gözaltı kararının olmadığını söyledi.

Burada yaşanan müdahalede Kozağaçlı’nın kolu, bir avukatın da burnu kırıldı. Öte yandan bölgede 8 ayrı arama noktası oluşturulduğu belirtiliyor.

 

AVUKATLARA GÖZALTI

Soma’daki maden cinayetnden sonra bölgeye giden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Nergiz Tuba Aslan, Dinçer Çalım, Günay Dağ, Efkan Bolaç, Fatma Demirer gözaltına alındı.

Avukatların gözaltına alınırken darp edildikleri ve spor salonunda tutuldukları belirtildi.

Eğitim- Sen binası önünde avukatlar dışında da gözaltılar oldu. Soma’da polisin bugün gözaltına aldığı kişi sayısının 30’dan fazla olduğu belirtildi.

 

SAVCILIK: GÖZALTI KARARI YOK

Savcılık avukatların gözaltında olmadığını duyurdu. Gözaltına alınan avukat Efkan Bolaç ise, bu açıklamaya tepkisini şu ifadelerle gösterdi: “Savcılık emir buyurmuş. Avukatlar gözaltında değilmiş. İstediğimiz zaman gidebilirmişiz!!! Madem birşey değişmeyecek bu b.ku niye yediniz?”

Saatler 17:18’i gösterdiğinde avukatlar hastaneden bırakıldı.

KOZAĞAÇLI: “İLÇEDEN AYRILMAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, polis tarafından gözaltına alınan 36 kişiden Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın sağ kolu hastanede bandajla sarıldı, yüzünde de darp izleri bulunan Kozağaçlı, sistemli işkence gördüklerini iddia edip, ilçeden ayrılmayı düşünmediğini kaydetti. Kozağaçlı, “Bu akşam bu şehirden ayrılmayı düşünüyordum. Komite işlerimiz bitmişti. Bir hafta kalıyorum. Bir hafta hiçbir yere gitmem, her akşam Emniyet Müdürlüğü’nün önüne sandalye çekip çay içerim. Bizi dövüp insanları dövüp bu şirketin, hükümetin işlediği suçları bastıracaklarsa çok yanlış bir iş yani. Bir hafta kalırım, gerekirse bir yıl kalırım gerekirse Soma’ya yerleşirim. avukatı döverek gerçeğin açığa çıkmasını isteyenin, Soma halkının acısını paylaşmak isteyeni döverek bu işi kapatamazlar. Avukatı öldürseler de kapatamazlar. Soma’yla dayanışmak isteyenlerin, acısını paylaşmak isteyenlerin en küçük bir endişesi olmaz. Hiçbir şey yok işte yaptıkları budur, bu kadar. Bundan fazlasını da yapamazlar. Bunu da bir daha yapamazlar. Hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

PROVOKASYON İDDİASI

Soma’daki madenden son ceset çıkana kadar ilçede kalacaklarını vurgulayan Selçuk Kozağaçlı, “Provokasyon endişesi var. Soma’ya gelin, Soma halkıyla dayanışın. O madenden son ceset çıkana kadar, ne zaman o sorumluların hapse girdiğini göreceğiz, o zaman gideceğiz. Sistemli işkence gördük. Burada bulunan polis memurları var, birkaç tanesi seyrediyor. O polis memurları tarafından sistemli işkence gördük. Gözaltına alınma sırasında darp edilmek değil; araç içerisinde haya sıkmak, boğaz sıkmak, ağza gaz püskürtmek, kapıya sıkıştırarak kol bastırmak. Bunlar sistemli işkencedir. Bunları buradaki ekip yaptı, hepsini fotoğrafları elimizde, teşhislerini de yaparız. Yakalama ve gözaltına alma sırasında zor kullanma değil, sistemli işkence. Araba içerisinde yakalanmış kişilere ters kelepçe taktıktan sonra iki kişinin yere yatırdığı kişinin yüzünü tekmelemek gibi ahlaksızca, zavallıca, arkadan kelepçelemişsin, ikisi tutuyor yere yatırıyor, üçüncüsü tekmeyi atabiliyor. Bunlar sistemli işkencedir” diye konuştu. Kozağaçlı’nın, koluna daha önce takılan platinin, gözaltındaki darp sırasında dokuları zedelediği bildirildi.

 

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: