Somalı Maden İşçileri, Eyleme Başladı

Somalı Maden İşçileri, Eyleme Başladı

Soma’daki maden katliamı’ndan sonra Maden İşçileri Sendikası’na büyük tepki gösteren işçiler, kaymakamlık önünde oturma eylemi başlattı.

İşçiler, “Sendikacılar neden buraya gelmiyor? Neden bize yardımcı olmuyorlar? Faciadan bu yana bir hafta geçti, neredeler? Neden ortaya çıkmıyorlar? Gelsinler konuşalım, sorunlarımızı masaya yatıralım. 301 canımızı kaybettik. Bizden her ay para kesiyorlar ama sahip çıkmıyorlar. Herkes madende çalışmaya mecbur. Herkesin bir borcu var, herkesin çoluğu çocuğu var. Herkes evine bir lokma götürebilmek için o çamurun içine girip çalışıyor.

Bize sahip çıkmayan sendikayı buraya davet ediyoruz. Sorularımızı soracağız. Neden bize sahip çıkmıyorlar? Neden 301 canımız yandı? Biz insan mı yiyoruz, sendikacılar nerede? Oturup para yemekle olmuyor. Neden madenciye bu kadar hor davranılıyor? Neden ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz? Yeter, sıkıldık, ezildik. Biz Soma’da 12-13 bin madenciyiz ve hepsi buraya gelecek. Gece gündüz demeyeceğiz, burada olacağız. Diğer madenci arkadaşlarımızı da buraya davet ediyoruz. Devlet bizi kendi bünyesi altına alacak, haklarımızı verecek, madenleri Avrupa standartlarına getirecek. Böyle bir sendika istemiyoruz. Biz artık can vermek istemiyoruz.” diyerek tepki gösterdi.

Soma’da Sendikacılara Ağır Sözler

Maden İş Sendikası Şubesi Başkanı Tamer Küçükgencay, açıklama yapmak isteyince maden işçilerinin sert tepkisiyle karşılaştı.

“SENDİKANIN KÖPEĞİ, ŞİRKETİN KÖPEĞİ”

Hürriyet’in haberine göre, basın toplantısından sonra adliye binasının önünde canlı yayına katılan Küçükgencer, konuşurken oradaki vatandaşların ‘sendikanın köpeği, şirketin köpeği’ gibi sözlü tepkilere maruz kaldı. Küçükgencer, tepkilerin artması üzerine Adliye binasına sığınmak zorunda kaldı.

Soma Holding Sahibi Alp Gürkan’ı Yakalama Emri İddiası

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Holding A.Ş. sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama emri çıkarıldığını iddia etti.

Özgür Özel resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer aldığım bilgi doğruysa Alp Gürkan hakkında yakalama kararı çıkarıldı, ilk gidilen iki adreste bulunamadı” ifadelerini kullandı. Yakalama emri çıkmasının sebebinin, yetki belgesindeki sahte imzayla ilgili olduğu öne sürüldü.

Kamuoyunda hükümete karşı yükselen tepkiyi azaltmak için yapılan bu atraksiyonların hiçbirini “Adımlar” olarak ciddiye almıyoruz.

Artık bunun bir kaza değil, toplu katliam olduğu ortaya çıkmıştır. Hükümetin bu katliamı soruşturma perdesiyle örtmesine izin vermeyeceğiz.

ADIMLAR HABER YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: