İran Tarihinin En Büyük Yolsuzluk Davasında İlk İdam

İran Tarihinin En Büyük Yolsuzluk Davasında İlk İdam

Tahran Bölge İdare Mahkemesi, “fesat çıkarmak” suçundan idama çarptırılan Hosrevi’nin, cezasının bu Sabah tutuklu bulunduğu Evin Cezaevi’nde infaz edildiğini duyurdu.

ÜLKE TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YOLSUZLUK

Ülke tarihindeki en büyük yolsuzluk olarak değerlendirilen 30 trilyon riyallik (yaklaşık 1 milyar dolar) dolandırıcılığın ortaya çıkmasının ardından Eylül 2011’de tutuklanan Hosrevi, yargılandığı davada “şirket aracılığı ile ülke ekonomisine zarar vererek yolsuzluk yapmak, bankacılık ağında hile ve yolsuzluk yapmak, yasa dışı yollarla kredi almak, kara para aklama ve rüşvet alıp vermek” suçlarından idama mahkum edilmiş ve cezası Yargıtay tarafından onanmıştı.

4 SANIĞA DA İDAM CEZASI VERİLMİŞTİ

Tahran Mahkemesi, 39 sanık bulunan banka yolsuzluğunda, birinci dereceden dördüncü dereceye kadar suçlu olan 4 sanığın hepsini idam cezasına çarptırmıştı. İdam cezası alan Amir Mansur Arya Yatırım Şirketinin Genel Müdürü ve İran Ulusal Çelik Sanayi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mihaferid Emir Hüsravi, şirketin hukuk danışmanı ve İran Ulusal Çelik Sanayi Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Behdad Behzadi, şirketin Finans ve Yatırım Yardımcısı İyrec Şucai ile İran Saderat Bankası Ahvaz Ana Şube Müdürü Said Kiyani Rezazade karara itiraz etmiş ancak Yargıtay, altı aylık bir incelemenin ardından 4 sanığın idam cezasını onamıştı.

BAZI SANIKLAR HENÜZ YAKALANAMADI

İranlı yetkililer, eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad döneminde gerçekleşen ülke tarihinin en büyük yolsuzluğuna ilişkin davada yargılanan bazı sanıkların henüz yakalanamadığını belirtiyor.

“Dicle’nin kenarındaki keçi benden sorulur” diyerek Hazret-i Ömer pozlarına bürünen Tayyip Erdoğan’ın, ailesini, yakınlarını, bakanlarını ve onların çocuklarını da, Hazret-i Ömer tavrını göstermesini beklemekteyiz.

 

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: