Brezilya’da Sömürülen Halk Ayaklandı

Brezilya’da Sömürülen Halk Ayaklandı

Zor koşullarda yaşayan Brezilyalıların sabrı, Dünya Kupası için 11 milyar Euro harcanacağının açıklanması ile taştı.

2014 Futbol dünya kupasına ev sahipliği yapacak olan Brezilya’da evsizler, hükümete karşı protesto gösterisi düzenlediler.

Başkentte düzenlenen ve binlerce insanın katıldığı gösteride göstericiler hükümetten yarışmalar için yersiz harcamalar yapmak yerine evsizlere ve yoksullara yardım etmesi gerektiği yönünde slogan attılar.

Brezilya yönetimi, futbol dünya kupası için milyarlarca dolar yatırım yaparken , son haftalarda ülke genelinde de yoksulların ve işsizlerin gösterileri dikkat çekici şekilde artış kaydetti.

Ülkede ortalama aylık maaş 630 Euro. Ancak bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılaması için en az 1000 Euro kazanması gerekiyor. Fiyatlar da hızla yükseldi. 2007 yılında yüzde 3.6 olan enflasyon oranı 2013’te yüzde 6.5 seviyesine kadar çıktı. 12 Haziran’da başlayacak 2014 Dünya Kupası için Brezilya’ya 600 bine yakın turistin gelmesi bekleniyor. Fakat yine de kupanın Brezilyalılara maliyetini karşılamıyor.

Turistlerin “göz zevki” ni bozmaması için sokak çocukları polisler tarafından katlediliyor. Bu uygulama yeni değil; Brezilya polisi yıllardan beri sokak çocuklarını infaz etmekte. Amerika’nın “marketi” olan Brezilya’nın hafızalarımızdaki en belirgin yeri 1999 krizi’nin de ilk oradan başlamasıydı.

 

Dünya Kupası’na harcanan parayı protesto etmek için sokaklara dökülen Brezilya’lılar kim bilir belki de tüm Amerika kıtasını etkileyebilecek isyan ateşini yakabilirler.

 

Ayrıca Brezilya’daki sosyal krizin ekonomik krize dönüştüğü an Türkiye’yi etkileyeceği açık.

ADIMLAR HABER 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: