İÇ SAVAŞA ADIM ADIM

İÇ SAVAŞA ADIM ADIM

DİYARBAKIR’ın Lice İlçesi’nde PKK’lılarla onlara destek veren grubun yol kesme eylemine 2 gün önce güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında çıkan çatışmada ölen 26 yaşındaki Ramazan Baran ile 50 yaşındaki Baki Akdemir cenazesindeki olaylar devam edeceğe benziyor.

Diyarbakır’da toprağa verilen Ramazan Baran’ın cenaze töreninden sonra Bağlar İlçesi’nde caddeyi barikatlarla kapatan göstericiler, polise havai fişek, molotof ve taşlarla saldırdı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Bölgede karakol yapımı ve operasyonları gerekçe göstererek Diyarbakır- Bingöl karayolunu Lice İlçesi Fis Ovası Mevkii’nde 24 Mayıs günü hendekler kazarak kapatan PKK’lılar ile onlara destek veren grubun eylemleri sürerken, her gün çatışmalar şiddetini arttırarak devam ediyor.

Göstericiler askere el yapımı patlayıcılarla ve  molotof kokteylleriyle saldırıyor.

Cenaze ve gösterilere katılanlar sık sık Kürtçe, ‘Savaş savaş, savaş, barışa hayır’ sloganları atıyor.

Lice ve Silvan’da  esnaf kepenklerini açmadı. İşin enteresan tarafı,  Diyarbakır- Bingöl karayolunun Lice kesimde daha önce askerlerin kurduğu kontrol noktaları kaldırılırken, yolda askerlerin de devriye gezmediği dikkati çekti. Güvenlik gerekçesiyle Lice- Kocaköy karayolu da kapatıldı. Askerin yerine PKK’lıların oralarda araçları çevirip kimlik kontrolü yaptığı bildirildi.

 

HAKKARİ’DE OLAYLAR ÇIKTI

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde 2 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar nedeniyle kepenklerin kapalı olduğu Hakkari’de de öğle olaylar çıktı. Yüzleri maskeli 50 kişilik gösterici gurubu Yeni Mahalle’de Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Fatih Bülbül Kışlası’na saldırıya geçti.

Kışlaya molotof kokteyli, taş ve havai fişek atan göstericileri asker havaya ateş açarak dağıtmak istedi. Buna rağmen dağılmayan göstericiler, askeri birlik önündeki barikatları alarak yolu kapattı ve kimlik kontrolü yapmaya başladı. Yolu açmak için gelen polislere de taş, molotof ve havai fişeklerle de göstericilere polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Olaylar ara sokaklarda kovalamacayla bir süre devam etti.

 

Lice’de Hava Kuvvetleri basıldı Türk Bayrağı indirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yüzleri kapalı bir grup, 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın bahçesinin duvarından atlayarak direkte asılı bulunan Türk bayrağını indirdi.

Askeri kulübeye saldıran grup, Kuruçeşme mevkiinde lastik yaktı, yolları trafiğe kapattı. Bağlar sokaklarını savaş alanına çeviren grup, polise havai fişek, molotof ve taşlarla saldırdı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: