Mahmut Efendi İRADESİNİ Beyan Etmiştir

Mahmut Efendi İRADESİNİ Beyan Etmiştir

Bilindiği gibi, Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’un daveti üzerine, 9 Haziran’da Çeçenistan’a seyahat edecek olan Mahmud Efendi Hazretleri, seyahatini iptal etmişti.

Biz, defalarca bu seyahatin Mahmud Efendi Hazretleri’nin bizzat kendi iradesi doğrultusunda gerçekleşeceğini söylemiştik. Bir takım basın yayın organlarında ise, Mahmud Efendi’nin bu seyahat için “kandırıldığı” ve “aldatıldığı” gibi tasavvuf ahlakına uymayan çirkin ifadeler yer almıştı.

Başta Efendi Hazretleri’nin torunu ve Cübbeli Ahmed Hoca gibi İsmailağa Cemaati’ndeki güvenilir kaynaklar ise, hadisenin bu çirkin ifadelerle izah edilmesine tepki göstererek, konuyla ilgili bilgi kirliliğine son verecek  açıklamalar yaptılar.

Efendi Hazretleri’nin torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Mahmut Efendi Hazretlerimiz (k.s.) davet üzerine gideceği Çeçenistan seferini yine kendi fikir ve hür iradeleri ile iptal etmiştir. İhvan ve muhibbana duyurulur. Büyüklere duymamız gereken sadakati ve işlerinde hikmet arama ahlakını elden bırakmayalım. Zira bu kuru teslimiyet değil belki de sahabe ahlakının bize öğrettiği tavırdır” dedi.

Yine Mahmud Efendi Hazretleri’nin yakınlarından Cübbeli Ahmed Hoca’da bir açıklama yaparak, Mahmud Efendi’nin, Çeçenistan ziyaretine, Çeçen Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’un daveti üzerine kendi iradesiyle karar verdiğini, kendisinin Çeçenistan’a seyahat etmeyi dilediğini ifade etti. Cübbeli Ahmed Hoca, Mahmud Efendi’nin Çeçenistan’a gitmesini istemeyen bir takım yetkililerin ricasını kırmamak adına ve bu yüzden oluşabilecek bir fitnenin önünü kesmek adına, seyahati  Mahmud Efendi Hazretleri’nin kendisinin iptal ettiğini söyledi.

Biz, Çeçenistan’a kurs açarak, yeni yetişen neslin ilim ve iman ile yetişmesine çalışan Mahmud Efendi  Hazretleri’ne teşekkür ederiz. Ayrıca, doğrudan doğruya Çeçen kaynaklarından aldığımız haberler çerçevesinde de, Çeçenistan’ın kendisinin öz yurdu gibi olduğunu, kendisinin ve Çeçen halkının sevgilerini iletiyoruz.

Mahmud Efendi Hazretleri, iradesini beyan ederek, Çeçenistan seyahatini kendisinin dilediğini ifade etmiştir. Bedenen yapacağı seyahati “bir takım yetkililer ve çıkabilecek fitne” sebebiyle iptal etmiş olsa bile, kendisinin kalben duyduğu muhabbeti biliyoruz.

Bu seyahati bahane ederek, isimlerini “çıkabilecek fitneye sebep olanlar” listesine yazdıranlara da, Mürşid’e bağlılıklarını ve tasavvuf anlayışlarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

Efendi Hazretleri’ne ve O’nun gerçek bağlılarına sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz.

ADIMLAR HABER YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: