“KOLLEKTİF BİR AŞİRET DEVRİMİ”

“KOLLEKTİF BİR AŞİRET DEVRİMİ”

Birileri Irak’ta yaşanan devrimi, özellikle IŞİD’e mal etmeye çalışıyor. Buna karşı, Irak devrimini başlatanlar konuşmaya ve seslerini yükseltmeye başladı.

Irak’ın en büyük aşireti konumunda olan ve Anbar eyaletini kontrol eden Duleymilerin lideri Ali Hatem El Süleymani, Londra’da yayımlanan Şarkül Evsat gazetesine verdiği röportajda, devrimin tek başına IŞİD’e mal edilemeyeceğini, bütün Irak halkının isyanı olduğunu belirtti.

Irak’taki Sünni isyanın ardındaki gerçek faktörün IŞİD değil; Duleymi, Şammar, Tikriti ve Duri gibi Sünni aşiretlerin oluşturduğu koalisyonun bulunduğunu vurgulayan Duleymilerin lideri El Süleymani, ‘Bütün bu olup bitenlerin IŞİD ile bir ilgisi yok. Bu isyan, Irak Başbakanı Nuri Maliki’ye karşı kollektif bir aşiret devrimidir’ diye konuştu.

ÖNCE ABD’YE KARŞI SAVAŞTIK, ŞİMDİ İŞBİRLİKÇİLERİNE KARŞI SAVAŞIYORUZ

Musul, Felluce, Ramadi ve Tikrit gibi kentlerde kontrolün aşiretlerin elinde olduğunu kaydeden Duleymilerin lideri, ‘Çok az sayıda insan gücüne ve maddi imkânlara sahip olan IŞİD’in Musul gibi 2 milyon nüfusu bulunan büyük bir şehri alması ve elinde tutabilmesi pek mantıklı değil. Kontrol aşiretlerde. Ancak Bağdat yönetimi bize IŞİD ve terörist etiketi yapıştırmaya çalışıyor. Haklarımızı bu yolla boğmaya çalışıyorlar’ ifadesini kullandı. Sayıları 3 milyonu bulan Irak’taki en büyük Arap aşiretlerinden Duleymilerin lideri olan Ali Hatim Süleymani, Anbar eyaletinde Felluce ve Ramadi’de uzun yıllar ABD güçlerine karşı savaştıklarını şimdi de Bağdat’a karşı silahlandıklarını kaydetti.

TEK YOL DEVRİM

Irak’ta siyasi çözüm zamanı ve fırsatının artık geçtiğinin altını çizen Süleymani, ‘Biz bu saatten sonra siyasi bir çözüme inanmayız. Maliki Irak halkına karşı tüm gücünü kullandı. Bundan sonra nasıl siyasi çözüm olabilir ki! Tek çözüm Maliki’nin devrilmesidir’ şeklinde konuştu. Ele geçirilen yerlerin ve devrimin idaresi için özel ‘askeri komitelerin’ oluşturulduğunu da söyleyen Süleymani, ‘Bu komiteler Anbar, Bağdat, Ninova, Salahaddin ve Diyala illerinde iş başında. Hepsi de aşiret liderlerinin ortak komutası altında’ bilgisini verdi.

Ali Hatem El Süleymani, IŞİD’in Bağdat’a doğru ilerlemesinin işbirlikçi hükümete karşı devrimin bir parçası olduğunu söyledi.

DULEYMİLER – AŞİRETLER BİRLİĞİ

Irak’ın batısına egemen olan Duleymi aşiretinin Bağdat’ta da büyük bir kolu var. 100 aşiretin bir araya gelmesinden oluşan bir konfederasyon nitelğindeki Duleymilerin 3 milyon kadar mensubu bulunuyor. Irak’ın en büyük aşiretler konfederasyonu olan Duelymilerin lideri Ali Hatem El Süleymani’dir. Duleymiler, geçmişte Saddam’ın Güvenlik Kuvvetleri ve teşkilatının ana kaynağını teşkil etmişlerdi. Anbar eyaletinde etkin olan Duleymiler, Felluce ve Ramadi’de ABD askerlerine karşı etkili bir direniş sergilemişlerdi. Duleymilere Tikritiler, Duriler ile Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün’e kadar yayılan Şammar aşireti de büyük bir destek veriyor. Örneğin, Suriye muhalefeti lideri Ahmed Jarba, Şammar aşiretinin Jarba kolundan gelen biri. IŞİD, Irak’ta Duleymilerle Suriye’de ise Şammar, Jarba ve diğer Sünni aşiretlerle ortak hareket ediyor.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: