MARAŞ’TAN HAVADİS

MARAŞ’TAN HAVADİS

MARAŞ’TAN HAVADİS

 

Hafta içinde İHD Maraş Şubesini ziyaret ettik.

Kendilerine Kumandan Mirzabeyoğlu’nun kitaplarından hediye ettik.

İHD’li ve Anti-kapitalist dostlarla saatler süren güzel sohbetlerimiz oldu. Çeşitli mevzularda fikir teatisinde bulunup, mücadelede ortak eylem alanları üzerinde neler yapabileceğimiz üzerinde durduk.

*

Çarşamba toplantımızı ise bu hafta Perşembe günü yaptık. Aktüel meseleler üzerinde durduk. İdeolocya ve İhtilal kitabını okumaya devam ettik. Kitaptan okuduğumuz bölümle ilgili notları bilahare paylaşacağız inşallah.

2 MARAŞ’TAN HAVADİS

*

Bu hafta iki önemli toplumsal hadise gerçekleşti…

İlki, Namık Kemal Mahallesi’nde, Kürt kökenli vatandaşlarla yaşanan kavga… Ciddi yaralanmaların olduğu anlatılıyor.

Diğeri ise Suriye’den gelen sığınmacılarla Sakarya Mahallesi’nde yaşanan kavga… Yine bu kavgada da bayağı bir yaralının olduğu söyleniyor. Suriyeliler elektro-şok cihazı kullanıyorlarmış. Hadiseye şahit olan gönüldaşımız, Suriyelilerin oturduğu evlerin, iş yerlerinin ve arabalarının tahrip edildiğini aktarıyor. Taşlanan evlerden gelen bebek ağlamaları, çocuk seslerini dehşete dinlediğini anlatıyordu. İnsanlar bir kez kontrolden çıkmaya görsün, gözleri hiçbir şey görmüyor. Öyle ki, evlerinin camlarına çıkıp hadiseleri seyreden ebeveynler, normal bir kavgada çocuklarını eve çağırır, kavgaya katılmasına mani olmaya çalışırken, bu defa, “oğlum, elin boş gitme, sopa al!” demekteymişler.

Sosyal yapıdaki böylesi radikal değişiklikler tepkileri de beraberinde getirir. Özellikle halkın iktidara karşı şuur altında biriktirdiği tepki, iktidarın marifetiyle ülkemize gelen Suriyelilere yönelmiş bulunuyor. Suriyeliler şehir genelinde o kadar yoğun ki, kiralık ev kalmadığı gibi, boş bir dükkân değil, kümes olacak bir dam altını dahi artık ikamet için kiralayabiliyorlar. Haliyle bu durum kiraların genel seviyesini de etkiliyor.

Gerginlik artarak devam ederken, Sakarya Mahallesi’nde sokak başlarını polis ekipleri tutmuş durumda. Bu gerginliğin diğer mahallelere sıçraması durumunda, polis kifayet etmeyecek, işte o zaman ne yapacaklar göreceğiz. RTE, güya sahip çıkıp kardeşliği pekiştireceğim derken, büsbütün aramızın açılmasına sebep oluyor.

ADIMLAR MARAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: