AKP BİZİ RUSYA İLE SAVAŞA MI SOKACAKTI?

AKP BİZİ RUSYA İLE SAVAŞA MI SOKACAKTI?

Suriye tarafından düşürüldüğü söylenen uçağımızla ilgili çok ciddi iddialar ve söylentiler dolaşmaya başladı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 22 Haziran 2012’de Suriye’de düşürülen ve iki Türk pilotun yaşamını yitirdiği uçağın, AKP hükümetinin açıkladığının aksine Suriye tarafından düşürülmediğini iddia etti.

Konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine de taşıyan Tekin, hükümetin bu dosyayla ilgili “gizlilik” kararını neden aldığının sorgulanması gerektiğini söyledi. Düşürülen uçakla ilgili kendilerine gelen bazı bilgiler olduğunu ancak “gizlilik kararı” nedeniyle açıklayamayacağını belirten Tekin, “Eğer gizlilik kararı kalkarsa, ben de uçakla ilgili gelen bilgileri anlatırım” dedi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Tekin, düşürülen uçakla ilgili davanın devam ettiğini ancak gizlilik kararı nedeniyle ne durumda olduğunu bilmediklerini belirtti. Pilotların konuşmalarında “Sınır ihlali yaptık” demelerine karşın, hattın öbür ucundaki kişinin “girin” talimatı verdiğini iddia eden Tekin, hükümetten açıklama beklediğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan şehit olan pilotlara uçuş talimatını “kimin ve neden verdiği” konusunda bilgi isteyen Tekin, ayrıca şu soruları yöneltti: “Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür? Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda uçması için görevlendirilmiştir? Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır? Şehit subayların ailelerinin mağduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır? Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?”

Öte yandan, AKP eski milletvekili Feyzi İşbaşaran, konu ile ilgili Twitter’dan, “Gizliliğe gerek yok. Rusya’nın Suriye’deki Tartus üsünden vurdular. Türkiye BM’ye götürdü. Haksız olduğunu gördü ve sustu. Sorun şurda; Keşif uçağının kontrol sistemi nasıl kilitlendi. Yazılım kime ait. Türkiye neden sustu?” diye yazdı.

İşbaşaran’ın sözleri bizi 1. Dünya Savaşı’na giriş sebebimize kadar götürdü. Orada da Alman gemileri ile Sivastopol’u vurarak savaşa girmiştik. Şimdi de Türk uçaklarının yazılımlarından dolayı Rus limanına kilitlenmesi üzerine Ruslar tarafından düşürüldüğü söyleniyor ki, AKP hesap vermeli.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: