Suriye’li Bozgunculardan Rest: Bize Silah Verin Yoksa Savaşmayız!

Suriye’li Bozgunculardan Rest: Bize Silah Verin Yoksa Savaşmayız!

Suriye’de yönetime isyan ederek silahlı mücadeleye giren gruplar yaptıkları açıklamada, kendilerine silah verilmezse savaşmayı bırakacakları restini çekti.

Bu rest aslında gizli bir “kandırıldık” itirafını da haiz. Öyle ya kendilerine her türlü destek vaadinde bulunularak rejime karşı silahlı isyana teşvik edilenler, şimdi o verilen sözlerin de tutulmaması üzerine bu resti çekmek zorunda kalıyorlar.

Bunda da ilk muhatap haliyle AKP iktidarı ve işbirliği yaptıkları emperyalist ülkeler oluyor. Hadi emperyalistleri anlıyoruz, onların derdi Müslümanların birbirini kırması neticesi İsrail’e rahat hareket edeceği bir alan açılması. Ya AKP iktidarına ne oluyor? Hani, “üç ay içinde Esad düşer” diyerek insanları isyana teşvik edenler nerede? Oysa Türkiye iktidarına düşen görev, insanları isyana teşvik etmek değil, emperyalizmanın oyunlarını bozmak yönünde, tarafların arasını bulmak için ısrar etmek olmalıydı. AKP’nin politikasının yanlış olduğunu vurguladık. Onlar ise ısrarla artık halkların yanında yer almaktan bahsedip durdular. Halkların yanında olmak doğru ama bu Suriye’de insanları isyana teşvik etmekle olmazdı, olmayacağı da ortaya çıktı. AKP’nin bu politikasından halklar değil emperyalizma faydalandı. Şimdi ise artık sahada AKP’nin adı bile geçmiyor. Mısır’da da İhvan’ı iktidar olmaya teşvik ettikten sonra önce laiklik teklif ettiler, şimdi ise Sisi’nin Cumhurbaşkanlığını tebrik ediyorlar. İnsanlar AKP’nin bu iki yüzlü ve boyunu aşan işlere teşebbüs eden politikalarını yaşayarak anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor. AKP ise önce kışkırttığı sonra da ölüme gönderdiği Müslümanların ölüm haberleri üzerinden göz yaşı dökmekten başka bir şey yapmıyor, timsah gözyaşları.

Suriye’de hükümete karşı savaşan muhalif gruplar, Suriye Ulusal Koalisyonu’na kendilerine IŞID’e karşı yardım edilmediği takdirde bir hafta içinde silah bırakacağı tehdidinde bulundukları bir mesaj iletti.

Yapılan açıklamada; “Biz, hükümet karşıtı tugaylar olarak bir hafta içinde takviye ve kapsamlı bir yardım bekliyoruz. Çağrımız duyulmazsa, silahlarımızı bırakacağız ve savaşçılarımızı geri çağıracağız” denildi. Açıklama, IŞİD’in hilafet ilanının 3 gün ardından geldi.

Açıklamada; “Halk devrimimiz, özellikle hilafet ilan edilmesinin ardından bugün tehlike altındadır” denildi. Bölgedeki gruplar, daha önce de, IŞİD’e karşı savaş yürütmelerine rağmen sıklıkla yeterince desteklenmedikleri konusunda şikayetlerini dile getirmişti.

Muhaliflerin talebi, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Suriye’de hükümete karşı savaşan güçleri desteklemek ve eğitmek amacıyla 500 milyon dolarlık bir bütçeyi onaylanmak üzere Kongre’ye göndermesinden günler sonra gerçekleşti.

Geçen hafta Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında John Kerry de; “Muhalifler, cihatçıları geri püskürtme yeteneğine sahip çok önemli aktörler” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

 

ADIMLAR HABER – YORUM

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: