Maliki Kerbela’da İrancı Olmayan Şiîlere Saldırdı

Maliki Kerbela’da İrancı Olmayan Şiîlere Saldırdı

Şiiler için kutsal sayılan Kerbela’da Şii taklit mercii Ayetullah Mahmud el-Haseni Es-Sarhi’nin ders okuttuğu merkezlere İşbirlikçi Maliki birlikleri önceki gün baskın düzenledi. Sarhi taraftarlarının direnmesi üzerine iki gündür devam eden çatışmalarda 30 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı. Ölenler arasında iki taraftan kişilerin de bulunduğu, Sarhi taraftarlarından 100’den fazla kişinin ise gözaltına alındığı bildirildi. Sarhi yara almadan merkezden çıkarılarak güvenli bir yere götürüldü. Çatışmaların sürdüğü sırada Maliki güçlerine ait helikopterler, Sarhi’nin Kerbela ve Divaniyye’deki merkezlerine hava saldırısı da düzeledi. Merkezlerde büyük hasar meydana geldi. İşbirlikçi Maliki hükümeti tarafından çatışmalara ilişkin bir açıklama yapılmadı. Es-Sarhi, ülkedeki en büyük şii dini otorite Ayetullah Sistani’nin, Şiileri, Irak Milli Güçleri’ne karşı savaşa çağırdığı ‘cihad fetvasına’ itirazıyla gündeme gelmişti.

Hasani, Irak’taki diğer Şii mercileri, İran’ın etkisi altında kalmakla suçluyor ve eleştiriyor.

Şii şövenizmi’nin kötülediği Ayetullah Mahmud el-Haseni Es-Sarhi, 1964 Kazimiyye doğumlu, Bağdat Üniversitesi Mühendislik bölümünü bitirdikten sonra dini eğitim almak için 1994 de havzaya girdi.

2003 Irak işgalinde de Amerika’ya karşı savaşan Hasani, Baas’ın içinde görev yaptı. Baas’ın içinde sadece Araplar yoktu. Kürd’ü, Türkmen’i, Şii’si, Sünni’si topyekün Irak’lılar vardı.

Daha sonra, 2005 yılında Hille’de büro açarak gençleri yanına almaya başladı. Büro açma işlemini diğer şehirlere de yayan Sarhi, kısa bir müddet sonra Kerbela’da büro açarak burada güçlenmeye başladı.

Es-Sarhi ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: