Maliki’nin Generali Öldürüldü

Maliki’nin Generali Öldürüldü

İşbirlikçi Maliki ordusunun 6. Tugay Komutanı Tümgeneral Necmi Abdullah’ın Felluce yakınlarında gerçekleşen çatışmalar sırasında öldürüldüğü bildirildi.

Maliki  Ordu Sözcüsü Kasım Ata, generalin Bağdat’ın güneyindeki Ebu Gureyb bölgesindeki çatışmalar sırasında öldürüldüğünü duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Ebu Gureyb Müslümanlara işkenceyle anılan bir yerdi.

Gelişme işbirlikçi Nuri Maliki’nin ofisi tarafından da doğrulandı ve resmi internet sitesinde başsağlığı mesajı yayımlandı.

Maliki ordusunun Anbar eyaleti ve Musul’da Irak Milli Güçleri’ne karşı  karşı yürüttüğü askeri operasyon sürüyor.

Maliki ordusu Anbar eyaletine bağlı Felluce ve Kerme kentlerine varil bombaları, ağır toplar ve füzelerle saldırdı; saldırıda beş kişi şehid oldu, 13 kişi yaralandı. Musul’da da hava operasyonu sürüyor.

Felluce’den konuyla ilgili bilgi veren bir doktor, çalıştığı hastaneye üçü çocuk dokuz yaralı geldiğini söyledi.

Başhekim, Felluce’de Maliki ordusunun askeri operasyonunu yılbaşında başlatmasından bu yana 507 kişinin öldüğünü, 1806 kişinin yaralandığını açıkladı.

Silahlı milislerin ve gönüllülerin desteğiyle bölgede operasyon yürüten Maliki ordusu, ülkenin kuzeyinde silahlı aşiret mensupları ve Irak Milli Güçleri’ne karşı kaybettiği bölgeleri geri almak için üç haftadır yoğun mücadele veriyor. Ancak Maliki ordusu bugüne kadar Irak Milli Güçleri’ne karşı üstünlük elde edemedi.

ABD-Maliki ordusunun Musul kentinde de hava operasyonu sürüyor. Savaş uçakları kentin doğusunda yer alan Türkmen mahallesi Reşidiyye’yi hedef aldı. Bombardımanda dört sivil öldü, 17 kişi de yaralandı.

Savaş uçakları Irak Milli Güçleri’nin elinde bulunan Kerkük kentinin Havice ilçesine de varil bombaları attı. Saldırıda can kaybı olmadı ancak maddi hasar oluştu.

2003 yılından beri devam eden direnişi, IŞİD’i “Şeytanlaştırarak” örtmeye çalışanlar IŞİD’in de katıldığı Irak Devrimi’ni Amerika’nın kontrolünde gösterme gayreti içindeler. Nakşibendi Ordusu başta olmak üzere senkronize hareket eden bütün örgütlerin cephe cephe hareket etmesi bu çevrelerin hem İslâm temelli “bölge savaşı”na dönüşen devrimi anlamakta zorluk çekmelerine, hem de manipüle edebilecekleri kanaatinin oluşmasına sebebiyet vermekte. Vatansever ve inanan BAAS’ın İslâmcılığının bu devrimle açığa çıkması bu çevreleri “yobazlığa” itmişe benziyor.

 

Maliki, Oğlunu Genelkurmay Başkanı Yaptı

Orduda çok sayıda komutanı görevden alan İşbirlikçi Maliki, oğlunu genelkurmay başkanı yaptı

Nuri el Maliki, ülkenin genelkurmay başkanlığına oğlu Ahmed’i getirdi.

Irak Milli cephesi’nin Irak’ın orta ve kuzey vilayetlerindeki hızlı ilerleyişinden sorumlu tuttuğu çok sayıda komutanı görevden alarak askeri mahkemeye veren İşbirklikçi Nuri el Maliki, ordunun üst kademelerindeki değişikliklerine devam ediyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre Maliki şimdi de komutanları emekliye ayırmaya başladı. Son olarak Kara Kuvvetleri Komutanı Ali Gidan’ı emekliye ayıran Maliki, Genelkurmay Başkanlığı görevini de Faruk Eraji’den alarak oğlu Ahmed’e verdi. Ahmed’in de ilk icraat olarak Irak Milli Güçleri’yle çatışmaların sürdüğü vilayetlere üst düzey komutanları gönderdiği belirtiliyor.

Ahmed El Maliki daha evvel başbakanlığa bağlı özel bir görev gücünün başında bulunuyordu.

İşbirlikçi Maliki’nin öbür oğlu Muhammed el- Maliki’nin, Londra sokaklarında Ferrari’siyle tur atıp kadınlara sarkıntılık ettiğini, yine damadı Raid Ali’nin hayat kadınlarıyla görüntülerinin basına yansıdığını yazmıştık.

/anti-emperyalist-nuri-el-malikinin-hayat-hikayesi/

 

 

ADIMLAR HABER

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: