Terörist İsrail Gazze’yi Vurdu: 9 Şehid

Terörist İsrail Gazze’yi Vurdu: 9 Şehid

Terör yapılanması İsrail uçaklarının Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında, Hamas ve Fetih’in silahlı kanatlarına mensup toplam dokuz kişi şehid oldu. Doğu Kudüs’te kaçırıldıktan sonra cesedi bulunan Filistinli Muhammed’in ölümünü protesto gösterileri ise yeniden alevlendi.

Filistin’in Refah kentindeki bir tünele insansız hava aracı ve savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırılarda, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları mensubu yedi kişi şehid oldu, beş kişi de yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kudra, Beric mülteci kampına yönelik saldırıda ise Fetih’in askeri kanadına mensup iki kişinin şehid olduğunu, bir kişinin de yaralandığını açıkladı. Kudra, bu kişilerin 30 yaşındaki Mazin Ferac Cerba ile 23 yaşındaki Mervan Hasan İsliym olduğunu belirtti.

Kudra, Sabra Mahallesi’ne düzenlenen saldırıda ise yedi çocuğun yaralandığını belirtti.

Terörist İsrail yedek askerleri çağırdı

Gazze’ye düzenlenen hava saldırıları için intikam yemini eden Hamas terör yapılanması İsrail’e füze saldırısı düzenledi. Siyonist İsrail gerginliğin artabileceği ihtimali üzerine yedek askerlerini göreve çağırdı.

Protestolar yeniden alevlendi

Doğu Kudüs’de Yahudiler tarafından kaçırıldıktan sonra vücudunun tamamına yakını yanmış halde bulunan 16 yaşındaki Muhammed Ebu Hudayr’ın ölümününü protesto gösterileri ise sürüyor.

Şufat beldesindeki Filistinliler ile terörist İsrail polisi arasındaki çatışmalar yeniden alevlendi. Çöp konteynerleriyle yolu kapatarak taş atan Filistinlilere terörist Yahudi İsrail polisi göz yaşartıcı bombayla karşılık verdi. Olaylar sırasında 61 Filistinli gözaltına alındı.

Batı Şeria’da 7 yaralı

Filistinli Muhammed’in şehid edilmesi Batı Şeria’da da protesto ediliyor.

El Halil kentinin Bab ez-Zaviye Mahallesi’nde protesto gösterisi yapan Filistinliler ile tarörist İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Askerlerin gerçek mermi kullandığı çatışmada bir kişi yaralandı.

Görgü tanıkları, El Halil kentinin kuzeyindeki Beyt Amir beldesi yakınında da şiddetli çatışmaların aşandığını ve askerlerin kullandığı gaz bombasından onlarca kişinin etkilendiğini belirtti.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkarim kenti yakınında bulunan bir askeri kontrol noktasına taş atan gençlere terörist İsrail askerlerin gaz bombası, gerçek ve plastik mermiyle karşılık vermesi sonucu da altı kişi yaralandı.

Kuzeni kefaletle serbest

Muhammed’in şehadetini protesto ettiği sırada terörist İsrail polisi tarafından dövülerek gözaltına alınan kuzeni 15 yaşındaki Tarık Ebu Hudayr ise Kudüs’teki mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı.

Tarık’ın avukatına göre kefalet şartları 10 gün ev hapsi, 2857 dolar para cezası ve bir daha Şufat’a girememe cezalarını kapsıyor.

ABD vatandaşı olan Tarık Ebu Hudayr, cuma günü gözaltına alındığı sırada polisler tarafından ağır şekilde dövüldüğüne dair görüntülerin basına yansımasıyla gündeme gelmişti.

Obama’ya çağrı

İsrail teröristleri tarafından dövülerek gözaltına alınan ve dün serbest bırakılan Filistin asıllı ABD vatandaşı 15 yaşındaki Tarık Ebu Hudayr’ın babası Salah Ebu Hudayr, ABD Başkanı Barack Obama’ya, konuya ilişkin açıklama yapması çağrısında bulundu.

Baba Hudayr, “Amerikan vatandaşı olan oğlumun başına gelenlerle kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülen kuzeni Ebu Hudayr’e yapılanlara karşı bir şeyler söylemesi için ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulunuyorum. İsrail’in demokrasisi de tıpkı oğlumun yaralar içerisindeki yüzü gibi” dedi.

Tarık Ebu Hudayr da İsrail askerlerine kesinlikle taş atmadığını belirtti.

Tarık, “Beni yakalayıp dövmeye başladıklarında sadece kaçmaya çalışıyordum. Olanlar karşısında söyleyecek söz bulamıyorum. Kudüs’teki yaz tatilinde yaşadıklarımdan dolayı üzgünüm” ifadesini kullandı.

 

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: