ABD’de Uçakta Yolculara Silah Taşıma Kanunu

ABD’de Uçakta Yolculara Silah Taşıma Kanunu

Uçakta Yolculara Silah

ABD, teröristlere karşı korunmak amacıyla uçaklarda tabanca taşıma kanunu çıkardı.

Washington çıkışlı habere göre, ABD içi uçuşların yanı sıra direkt uçuşlarda da yolcular bundan böyle acil bir terörist tehlikeye karşı kendini savunmak amacıyla vücutlarında veya el bagajlarında üç tabancaya kadar silah bulundurabilir.

Yasa, ABD Kongresi tarafından belirli terör uyarıları sonucu dün parlamentodan geçti. Üzerinde bir silah olmayan yolculara istek üzerine kısa bir brifing verdikten sonra, kiralamak amacıyla check-in’de silah bile sunulması planlanıyor.

Passenger Self Defense Act (Yolcu Öz Savunma Kanunu), NRA – National Rifle Association (Ulusal Tüfek Derneği) ısrarıyla çoğunluk bulunarak kabul edildi.

Etkili Silah lobisi Başkanı David Keene konu ile ilgi şunları söyledi:
“Nihayet masum Amerikan vatandaşları  savunmasız bir şekilde teröristlere teslim edilmeyecek. Bir tabanca ile öfkeli bir yolcuyu durdurabilecek tek şey, bir tabanca ile iyi bir yolcudur. ”

Yetkililer konsepti basit olarak söyle açıklıyor:

Her ne zaman uçakta tipik bir terör eylemi gerçekleştirmek isteyenler olursa, silahlı yolcularşüphelilerin olduğu tarafa ateş edebilirler. Hiçbir karşılık gelmediğine emin olunduktan sonra, tehlikenin geçmesiyle birlikte yolculuk devam edebilir.

Elbette uçağa her türlü silaha izin verilmiyor. Maksimum Silah ölçüleri ve boyutları şu şekilde: 9.5 mm kalibreli (minimum boyutu 4,4 mm)

Demokratların talebi ile silah sınırlaması, iki tabanca ve yetişkin başına maksimum bir tüfek olarak belirlendi. Küçük yaştakiler ise bir silah taşıma hakkına sahip.

Ayrıca el bombası gibi diğer patlayıcıların taşınmasını sağlayan bir mevzuat değişikliği, şu anda yoğun olarak tartışılıyor.

 

ADIMLAR AVRUPA HABER

NRA-Flight

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: