Beşşar Esad: “Filistin Davası Suriye’nin Asli Meselesidir”

Beşşar Esad: “Filistin Davası Suriye’nin Asli Meselesidir”

Beşşar Esad: “Irak işgalinin bölgeye terör getirdiğini anlamamız için 12 yıl mı geçmesi gerekiyordu?” 

YDH’nin haberine göre; Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, yeniden seçildiği cumhurbaşkanlığı görevine başlamak için düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada stratejik değerlendirmeler yaptı.

Beşşar Esad, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sadece siyasi sürecin uygulanması değil aynı zamanda Suriye halkının düşmanlarına verdiği bir cevap olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad’ın konuşmasından çarpıcı bölümlerinden bazıları şöyle:

Savaşın ve tahakkümün her çeşidini eliyle ve diliyle çıkmaza sokan Suriye halkına selam olsun

– Suriyeliler. sizler fitneye karşı durdunuz, fitne rüzgarlarının aklınızı ve kalbinizi etkilemesine izin vermediniz. Teröristler “Allahu Ekber” sloganını dillerine doladılar. Allah onlardan büyüktü; çünkü Allah haktır ve hak halkın yanındadır.

– Geçen yıllar boyunca Suriye’nin düşmanları sadece konuştu; siz ise iş yaptınız. Onlar yaşanan olayları devrim diye göstermeye çalıştı; halbuki gerçek devrimci sizdiniz. Savaşın ve tahakkümün her çeşidini eliyle ve diliyle çıkmaza sokan Suriye halkına selam olsun.

– Başkaları tarafından silahlandırılanlara hak sözü söyleyerek size karşı savaşanları dayatanları yenilgiye uğrattınız. Bu saldırıyı püskürten Suriye halkına selam olsun.

– Bu halk vakarlı duruşuyla her şeyi değiştirdi. Düşmanlarımız her türlü alçakça aracı kullandılar ama sizin çıkarlarınızı ve haklarınızı savunduklarına sizi ikna edemediler, sonuçta beyinlerinizi yıkamakta ve iradelerinizi kırmakta başarısız oldular.

– Suriyeliler! Sizler kasırgalara karşı durdunuz, bozguncuların tüm engellemelerine rağmen, dünyaya sesinizi duyurdunuz. Dünyanın saklamaya çalıştığı hakikatleri ortaya çıkardınız.

“Seçim, teröristlerin kalbine sıkılmış birer mermiydi”

– Seçim, Suriye’nin düşmanları için devlet meşruiyetini ortadan kaldırmanın bir yoluydu. Ama Suriyeliler için milli onuru ve egemenliği koruma mücadelesiydi.

– Seçimlerdeki bu yüksek katılım, terörle mücadelenin meşruiyeti için bir referandum oldu.

Sizler oylarınızla terörizmi yere vurdunuz. Sonuç bununla sınırlı değil; bu oylar mevcut krizden yararlanmaya çalışan tüm istismarcıları ve kendini uzak tutarak büyük güçlerin dengesinin netleşmesini bekleyenleri de yere vuracak.

Düşmanlar yurt dışındaki seçmenleri yönetime karşı olarak göstermeye çalıştı; ancak onlar vatanlarına ne kadar bağlı olduklarını ve gurbette olmalarının onların bu niteliğini azaltmadığını ispat ettiler.

Suriye’nin düşmanları halkın, oylarıyla yapacağı tercihten korktu. Suriye halkı, bu seçimin normal bir seçimden çok daha fazla bir şey olduğunu, vatanı ve egemenliği savunmak demek olduğunu, sözünü söylemesine bile izin vermedikleri halkı nasıl savunacaklarını anladı.

– Yurt dışındaki Suriyeliler, tüm benlikleriyle Suriyeli olduklarını, silahlı militanların terörü sebebiyle ülke dışında olduklarını ortaya koydular.

– Seçim, teröristlerin kalbine sıkılmış birer mermiydi. Bu milyonlarca mermi, petrol (Suudi Arabistan) ve medya (Katar) imparatorluklarının gücünün halkın direnişçi tutumu karşısında hiçbir şey olmadığını ispat etti.

– Suriye halkının düşmanları belki bizi tehdit edebilir; ama bizi asla korkutamaz. Seçimlerde aday olan Hassan Nuri ve Mahir Heccar’a selam gönderiyorum. Onlar seçimlere katılımlarıyla Suriyelilerin asaletini ve anayasanın uygulandığını ortaya koydular.

– Ortaya koydukları görüşle havan toplarını ve ateşi etkisiz kılan vatandaşlarımıza selam gönderiyorum.

– Bu zafer, şehitlerin kanlarından başka bir şeyle kazanılmadı. Onlar olmasa bu anayasayı ve devlet kurumlarını koruyamazdık. Bizler fedakarlığın anlamını onlardan öğrendik.

– Krizin ilk başlarında “Suriye’de yaşananlar Suriye ile sınırlı kalmayacak bir projedir, terörizm sınır tanımaz” diye uyarmıştık. O zaman, bazıları “Suriye Cumhurbaşkanı dünyayı tehdit ediyor” dedi. Şu an Irak’ta, Lübnan’da, ‘yalancı bahar’ (Arap Baharı) hastalığının ulaştığı diğer ülkelerde yaşanmakta olanlar bizim söylediklerimizi somut bir şekilde doğrulamıyor mu?

– Bu konuda defalarca uyarıda bulunduk. Çok yakında teröre destek veren tüm Arap ve bölge ülkeleri ve Batı ülkeleri, ağır bir bedel ödeyecek.

– Birçoğu çok geç anlayacak. Suriye halkının kendi yurdunu savunmak için savaştığını, diğer halkların da er ya da geç aynı teröre düşeceğini anladığında çok geç olacak. Çünkü o politikacıları dar ufuklu ve yüzeysel görüşlü.

– Biz krizin başında iki düzeyde hareket etmeye karar verdik. Terörizme aman vermeden savaş ve hata edip dönen herkesle ulusal uzlaşma…

– Biz en başından beri çözümün tamamen Suriyelilerin elinde olduğunu, dürüstçe desteklemedikleri sürece Batılılara bu konuda yer olmadığını vurguladık.

– Buradan bir kez daha aldatılan herkese silah bırakmaları davetimi tekrar ediyorum. Biz, Suriye’de güvenlik tam olarak sağlanıncaya kadar terörle mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

– Kimin ihanet ettiği, kimin fasit olduğu, kimin birilerinin kuklası olduğu önemli değil. Vatan bunlardan temizlendi. Artık onlara Suriye’de ve Suriye halkının arasında yer yok.

– Dışarıdan birinin gelip bu savaşı sona erdireceğini düşünenler kuruntu içerisindedir. Siyasi çözüm ulusal uzlaşmaya bina edilir. Diyalog, milliyetçi olmadıklarını gösteren, diyalogdan kaçan, güç dengesinin değişmesini bekleyenleri kapsamıyor.

– Aynı şekilde başkalarının kuklalarıyla da Suriye vatandaşı olarak diyalog kurmuyoruz, onlar çanaklarını yaladıkları ülkelerin temsilcileridir.

– Irak işgalinin bölgeye terör getirdiğini anlamamız için 12 yıl mı geçmesi gerekiyordu? Din istismarı ve terörizmin bir madalyonun iki yüzü olduğunu anlamamız için yılların mı geçmesi gerekiyordu? 1980’lerdeki İhvan-ı Muslimin tecrübesi yeterli olmadı mı?

– Siyasi çözüm, ulusal çıkarlara; Suriye haklının öldürülmesine son verilmesi de yabancıların komplolarının sona ermesine dayalıdır. Bu durum çeşitli siyasi gruplarla ulusal diyalogun alternatifi değildir. Biz buna devam edeceğiz. Çünkü bu ülkenin geleceğiyle ilgilidir. Devlet, halkı arkadan vuranların dışındaki herkese elini uzatacak. Başkalarının kuklalarıyla diyalog kurmayacağız, onları destekledikleri ülkelerin temsilcileri olarak görüyor ve onlarla o sıfatla görüşüyoruz.

– Bazıları Suriye’de yaşananlarla ilgili olarak teröristlere meşruiyet kazandırabilmek için ‘iç savaş’ tabirini kullanıyor. Ordu ve kurumlar bir bütünken biz iç savaş ifadesini kabul edemeyiz. Suriye’de iç savaş sadece bir kuruntudur.

Suriye’de devrim iddiasında olan ülkeler, Gazze’ye niye silah ve mücahit göndererek yardım etmiyor

– Arap Baharı’nın bir gerçekliği olsaydı bunun en geri kalmış Araplarda başlaması gerekirdi.

– Suriye’de devrim iddiasında olan ülkeler, Gazze’ye niye silah ve mücahit göndererek yardım etmiyor? Bugün Gazze’de yaşananlar, Batı’nın bu bölgeye yönelik komplolar dizisinin bir parçası.

– Filistinlilere barış planı sunan devletler, onları eğer bunu kabul etmezseniz kan ırmağı akacak diye tehdit ediyor. Filistinli gruplar bunu kabul etmezse 2006’daki gibi Lübnan saldırısı başlar.

– Bazı devletler Arap ülkelerini kaosa sürükleme görevini çok iyi yaptı. Bütün bu çabaların tek hedefi Filistin davasını önemsizleştirmek ve nihayetinde de yok etmeye yönelikti.

– Onlar şimdi Suriye’ye yöneldiler. Suriye’deki bazıları mevcut iç sorunlar sebebiyle şu an Filistin’de yaşanan sorunlara vakit ayırmaya olmadığını söylüyorlar. Bazıları ise kimilerinin vefasızlığından dolayı Filistin meselesini kınıyorlar. Her iki tutum da komşunun evi yanarken yardım etmek yerine durup izlemek gibi safça bir tutumdur.

“Filistin davası Suriye’nin asli meselesidir”

– Filistin davası Suriye’nin asli meselesidir. Bugün Suriye’de ve tüm bölgede yaşananlar, doğrudan Filistin ve Filistin yurduyla ilgilidir. Bu meselede kendini kenara çekmek, komşunun evi yanarken izleyip, söndürmek için yardım etmemek gibidir.

Dolayısıyla Suriye’nin Filistin’den uzak durarak güvende olabileceğini düşünenler sadece bir kuruntu içerisindedir.

İlkeler, güncel gerçekler ve Suriye Filistin ilişkisi temelinde, Filistin Suriye’nin asli ideali olmaya devam edecektir.
Burada direnişçi Filistin halkıyla, yedikleri çanağa tükürerek nankörlük edenleri farklı değerlendirmeliyiz. Gerçek direnişçilerle direnişçi maskesi takanları farklı değerlendirmeliyiz. Yoksa İsrail’in projesine hizmet ederiz.

– Direnen Halep, tam anlamıyla güvene kavuşmadıkça rahat etmeyeceğiz. Bu kent için canlarını feda eden şehitler Halep’in tüm Suriyelilerin kalbi olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla bir bedenin gözünü, kalbini veya ciğerini unutması mümkün müdür?

“Suriye ordusu ile omuz omuza savaşan Lübnan direnişine selam olsun”

– Suriye ordusu ile omuz omuza savaşan Lübnan direnişine selam olsun.
Direniş eksenini korumak yolunda evlatlarını şehit veren ve kahraman ordumuzla omuz omza savaşan Lübnan Direnişi’ni unutmayacağız. Onlara ve Lübnan Direniş şehitlerinin ailelerine selam olsun. Onlar Suriye’nin savunmasını, güney Lübnan’ın savunması gibi gördüler.

– Ayrıca İran’a, Çin’e ve Rusya’ya teşekkür ederiz, bu ülkeler, Suriye halkının iradesine saygı gösterdiler.

Kaynak: http://entellektuel.s4.bizhat.com/viewtopic.php?p=6749&mforum=entellektuel#6749

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: