AKP’nin İsrail’le Silah Ticareti

AKP’nin İsrail’le Silah Ticareti

BirGün gazetesinin yayınladığı belgeye göre AKP, Gazze’de katliam yapan terörist İsrail çetesinden silah almaya devam ediyor.

Güya Gazze’ye sahip çıkıyor görünen ama laftan başka icraat yapmayan, dünya devletlerine bir şey yapmıyorlar diye bolca çatan Erdoğan, perde gerisinden terörist İsrail’le en kirli şekilde silah almaya devam ediyormuş.

İsrail’le yapılan ticaretin niçin kesilmediği sorusuna, yapılan ihracatın Gazze’ye olduğunu ama bunun İsrail gümrüğünden geçmesinden dolayı İsrail’e yapılıyor göründüğünü söyleyen, fakat İsrail’den alınan milyarlarca dolarlık malın ne için olduğunu izah etmeyen AKP iktidarının terörist İsrail’den silah almaya devam ediyor oluşu, bu ikiyüzlü tavır, mide bulandırıyor.

BirGün gazetesinin ilgili haberi şöyle:

Başbakan Erdoğan Amerikan Yahudi Kongresi’den aldığı cesaret madalyası ödülünü geri verme şovu yaparken, İsrail ile AKP hükümeti arasında geçen ay gerçekleşen askeri mühimmat sevkıyatının belgesine BirGün ulaştı.

Başbakan Erdoğan, Amerikan Yahudi Kongresi’den aldığı cesaret madalyası ödülünü geri verme şovu yaparken, İsrail Askeri Endüstrisi ile Türkiye Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) arasında 15 Haziran 2014 tarihinde gerçekleşen askeri malzemelerin taşınmasına yönelik belgeye BirGün ulaştı.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarında yüzlerce kişi hayatını kaybederken Başbakan Erdoğan’ın “İsrail’i Kınıyoruz” dışında başka adım atmaması tepkiyle karşılanmış, yurttaşlar da İsrail ürünlerine yönelik boykot kampanyaları başlatmıştı. Ancak AKP hükümetinin yakın bir zamana kadar İsrail’le olan askeri ilişkisine nokta koymadığı ortaya çıktı. BirGün’ün ele geçirdiği belgede, İsrail ile AKP hükümeti arasındaki askeri ilişki tüm çıplaklığıyla görülüyor.

TANK MÜHİMMATI SEVKİ

Yapılan sözleşmede şu ifadelere yer veriliyor; ”Kurumumuz ihtiyacı 10 adet 20 ft’lık konteynır içinde taşınacak 8 kalemde 46.359 adet 120 mm tank muhimmatı parçası 15.06.2014 tarihinde İsrail Deniz Limanı’ndan İstanbul Limanı’na ihale dökümanına uygun olarak taşınacak.”

‘TİCARET YOK’ DENMİŞTİ

Yapılan sözleşmenin maddelerinde “Malzemeyi taşıyan geminin Türk bayraklı olması tercih sebebi olabilecektir” şeklinde ifadeler yer alırken, Milli Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Yeni Akit’in Ankara Temsilcisi Yener Dönmez’e 9 Nisan 2011 tarihinde verdiği röportajda “Türkiye artık İsrail’den silah almayacak” demişti. “Artık İsrail’den silah almıyoruz” diyen Bayar, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

Bu günden sonra yeni anlaşmalar yapmıyoruz. Geçmişten kalan küçük parçalara dönük alımlar var sadece.

Modernizasyonla ilgili şeyler. İsrail’e silah konusunda da ‘one-minute’ dedik. Aramızda sorun olduğu da doğru. Bağlantı kurmak istiyorlar… Ancak başka ülkelerle bağlantılarımız genişledi. Birçok ülke ile çalışmamız var ama İsrail ile yok.”

 

ADIMLAR HABER YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: