İşgalci ve İşbirlikçiler Artık Güvende Değil!

İşgalci ve İşbirlikçiler Artık Güvende Değil!

Suriye, Irak, Filistin derken Afganistan âdeta hafızalardan silinmişti. Tâki 4 Ağustos’ta bir askeri akademiye Taliban’lı bir Akıncı tarafından yapılan saldırıya kadar.

Afaganistan’da işgalciler ve işbirlikçi Karzai hükümeti tarafından kurulan Mareşal Muhammed Kasım Fehim Askeri Akademisi’nde Afgan askeri üniformasını giyen bir Akıncı, yerel ve yabancı askerlere ateş açtı.

Akını yapan Akıncı düşman tarafından şehid edildi ama işgalci Amerika’ya da çok büyük bir darbe vurdu. Akıncının açtığı ateş bir ABD’li general öldü. Saldırıda bir Alman tuğgeneral, 4 ABD askeri ve bazı Afgan askerleri öldü. Ayrıca 5’i İngiltere askeri olmak üzere yaklaşık 20 asker de yaralandı.

Afganistan’da işbirlikçi Amerikalı bir generalin öldürülmesi, başta Afganistan olmak üzere gözlerin tekrar Taliban’a yönelmesine neden oldu.

Anlaşılan o ki, işgalci ve işbirlikçilerine yapılan bu akın Afganistan’da birçok durumun değişmesine de sebep olacak.

Taliban’ın düzenledği bu akın ile başta işgalci Amerika-müttefikleri ve işbirlikçileri olmak üzere Afganistan’ın hiç bir yerinde güvende olmayacakları mesajını verdi. Taliban daha önce yaptığı açıklamalarda, Afganisan Güvenlik Güçleri içerisinde yüzlerce casusunun olduğunu söylemişti. Taliban ayrıca birçok Afgan Ordusu askerinin kendisine katılmayı istediğini ancak doğru zaman için beklediklerini de belirtmişti.

Amerikalı Tümgeneral Harold Greene, İşgalci ve katil Amerika Ordusu’nda Vietnam Savaşı’ndan(1973) bu yana  öldürülen en üst rütbeli komutan.

Afganistan’da işgale devam eden yabancı askerler için durum artık daha kolay olmayacak. Her an Akıncıların nefeslerini enselerinde hissedecekler. Zaten bozulmuş psikolojileri de daha da berbat bir halde olacak.

Allah daha beter etsin!

Afganistan’da bulunan yabancı askerler, güvenli askeri üslerinden dışarı çıkmak istemiyorlardı. Fakat bu son akın, işgalcinin artık kendi yaptıkları askeri üslerde bile güvende olmadıklarını göstermekte.

Afgan askeri veya polisi üniformasını giyen kişiler tarafından düzenlenen akınlarda artış gözleniyor. Son bir yıl içerisinde bu şekilde 13 kere akın düzenlendi. Bu saldırılarda ölenlerin çoğu NATO’da görev yapan yabancı askerler.

Afganistan’da şuanda yaklaşık 50.000 NATO askeri bulunuyor. 2010 yılında bu rakam 130.000 civarındaydı. Önümüzdeki yıl Afganistan’da görev yapan NATO askerinin 10.000 olması planlanıyor.

Taliban lideri Molla Ömer, Ramazan Bayramı sebebiyle yayınladığı mesada, Afganistan’ın bir çok bölgesini ele geçirdiklerini, kesin zafere çok yaklaştıklarını söylemişti.

ADIMLAR HABER – YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: