PKK İstiyor, Hükümet Veriyor

PKK İstiyor, Hükümet Veriyor

Lice’de yaşanan son hadiseler malum.

Mahsum Korkmaz’ın heykeli askeri müdahale ile yıkılırken, bir kişi hayatını kaybetti. Operasyon dönüşünde de bir asker kaza ile kendini vurarak ölmüş. Sonrasında PKK’nın Van’da yaptığı saldırıda bir teğmen daha ölüyor.

KCK, AKP’yi tehdit edip, ateşle oynadıklarını söyleyerek ve serhildan çağrısı yaptı ki Diyarbakır’la birlikte İstanbul’da da göstericiler polisle çatıştı.

Bütün bunlar yaşanırken, bu kanlı eylemler ve gösteriler karşısında hükümetin ne yapması beklenir?

AKP adına açıklama yapan Beşir Atalay, bu süreçte Öcalan’la yapılan görüşmelerin yetmediğini, Kandil ve Avrupa’daki örgüt yöneticileriyle de görüşmek gerektiğini söylüyor.

İşin özü şu ki, PKK, savaşarak, kavga ederek hakkını almayı, istediklerini yaptırmayı gayet iyi biliyor.

Siyasetin temel ölçüsü malum, “Hak verilmez, alınır!”

İşte PKK da bu gerçekten yola çıkarak süreci AKP’nin inisiyatifine bırakmayıp, nerede bir ayak sürçme görse hemen müdahale edip taleplerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bunda da en büyük güvencesi bizzat kendi gücü…

Siyasette gücün yoksa sen de yoksun demektir. Kimse seni adam yerine koymaz. Yeri geldiğinde diş göstermeyi, pençe göstermeyi bileceksin. Hiçbir süreç, pençe gösterilmeden, diş gösterilmeden yürütülmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, iktidar, karşısında pençe gösteren, diş gösteren bir güç gördüğünde hemen geri adım atıveriyor. İktisadi ve toplumsal kırılganlık karşısında risk almayı göze alamıyor. Şayet tehlike direk kendi şahıslarına yönelmediği müddetçe -Fetullah’a karşı aldıkları tavırda olduğu üzere-, istenenleri vermeye hazırlar, yeter ki belli bir güç imajı ile istensin.

Ne istediler de vermedilerki ?..

Ahmet Ölçülü

ADIMLAR DERGİSİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: