“YENİ TÜRKİYE”DEN ESKİ UYGULAMALAR

“YENİ TÜRKİYE”DEN ESKİ UYGULAMALAR

Tayip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Davutoğlu’nun da Başbakan oluşuyla “Yeni Türkiye” söylemlerinin pompalandığı bugünlerde, AKP Hükümetinin Erdoğan Başkanlığı’nda IŞİD’e karşı NATO Birliği Toplantısıyla aslında “yeni”yi netleştirmiş oldu.

Bunun en karakteristik göstergelerinden biri olarak, AKP Hükümeti’nin ABD’ye bir “yararlılık-iyi niyet göstergesi” olarak yaptığı “jest” dikkat çekti.

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel’in hafta sonunda Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesinde, Amerikalı terörist işgalcileri öldürmekle suçlanan Ahmed İbrahim el-Ahmed’i ABD’ye teslim etti.

Aşağıda okuyacağınız Sabah gazetesi’nin ABD yayınıyla duyulan haber, “Yeni Türkiye”deki yeniliğin Başbakan’ın Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’nın Başbakan olması dışında hiçbir mânâ taşımadığını ortaya koymuş oldu. Hatırlanacağı gibi, 2001 Afganistan ve 2003 Irak Saldırılarıyla başlayan süreçte İşgal Gücü ABD’ye en çok Müslüman mücahidi teslim eden hükümet, açık ara AKP ve teslimin gerçekleştirildiği İşgal Üssü ise İncirlik olmuştu. Ve söz konusu müslümanlar Guantanamo işkencehânesinde sistemli işkenceye tabi tutulmuş ve bir çoğu bu işkenceler sonucunda katledilmişti.

 

Hagel’ın ziyareti öncesi Türkiye terör zanlısını ABD’ye verdi

Irak’ta tasarladığı geliştirilmiş uzaktan kumandalı patlayıcılar ile en az dört ABD askerinin ölümüne birinin de yaralanmasına neden olan Suriyeli Ahmed İbrahim el-Ahmed Türkiye tarafından ABD’ye iade edildi.

El Ahmed’in iadesi ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın bölgede Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)’e karşı koalisyon kurmak üzere bu hafta sonu Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesinde geldi. Ziyaret Hagel’ın Ankara’ya yaptığı ilk resmi gezi olacak.

17 Mayıs 2011’de yakalanan el-Ahmed hakkında ABD tarafından daha önce Kırmızı Bülten yayınlanmıştı. Geçen hafta Çarşamba günü Türkiye’den sınır dışı edilen el Ahmed, 28 Ağustos’ta da Arizona’da ilk kez hâkim karşısına çıkarıldı.

2005-2010 yılları arasında radyo dalgalarını kullanarak tetiklenen özel patlayıcı mekanizmaları ile ABD hedeflerine sayısız saldırılar düzenlenmesine yol açtığı tahmin edilen el-Ahmed’in Irak merkezli “1920 Devrim Tugayları” adlı grupla bağlantılı olduğu belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada el-Ahmed’in bu gruba patlayıcılar temin ettiği belirtildi.

Grubu IŞİD’le bağlantılı

18 Ocak tarihli Reuters haberine göre el-Ahmed’in bağlantılı olduğu 1920 Devrim Tugayları adlı örgüt Felluce’yi ele geçiren radikal gruplar arasında yer alıyor. Söz konusu şehir IŞİD tarafından Irak’ta ele geçirilen ilk bölge olma özelliğini taşıyor. IŞİD konusundaki birkaç uzmandan biri olan Aymenn Jawad Al Tamimi’nin Temmuz’da yayınladığı rapora göre ise 1920 Devrim Tugayları aktif bir şekilde IŞİD’le işbirliği yapmaya halen devam ediyor. 

Mahkeme tarafından “kitle imha silahı kullanmak” suçundan yargılanacak olan el-Ahmed’in davasında ise ilk celsenin 7 Ekim’de görüleceği belirtildi.

El-Ahmed’in iadesiyle Türkiye’nin ABD’ye sınırdışı ettiği sanık sayısı dörde çıktı. Türkiye bugüne kadar alarında cinayet suçu, vergi kaçakçılığı, dolandırıcılık suçu yanında terör suçuyla karşı karşıya kalan sanıkları ABD’ye iade etti. 

USA Sabah

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: