‘IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye ön cephede yer alacak’

‘IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye ön cephede yer alacak’

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’nin ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı oluşturduğu haçlı koalisyonunda ön cephede yer alacağını söyledi.

Türkiye”nin, IŞİD’in elindeki 49 rehinenin kurtarılmasının ardından koalisyona etkin olarak katılacağını belirten Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Waldorf Astoria Oteli’nde yaptığı ikili görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, ‘’Türkiye, bu koalisyonun önemli bir parçası ve bu mücadelede ön cephede angaje olacak. Buradaki her ülke, şimdiye kadar görülmemiş bu küresel tehdide karşı çok önemli bir rol üstlenmekte” diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıklamasında, Türkiye’nin, IŞİD’e karşı mücadelede şimdiye kadar 75 ayrı ülkeden gelen yabancı militanları sınırdışı ettiğini, 6000 kişilik de bir şüpheli listesi oluşturduğunu belirttirken.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a sorulan sorular ve verdiği cevaplar şöyle:

ERDOĞAN: ASKERİ DESTEK VEREBİLİRİZ
Muhabir: Sayın cumhurbaşkanım, Amerika’nın beş Arap ülkesiyle birlikte Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik saldırısını nasıl değerlendirirsiniz?

Erdoğan: Değerli arkadaşlar, şu anda tabii, henüz gelen bilgiler çok çok farklı. Yani hedefler noktasında, nereler vuruldu, nasıl vuruldu, onların tam manasıyla bilgileri net olarak bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, Sayın Obama’nın çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı ve bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım, tabii ki bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii böyle bir kez olup, ardından ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir.

Muhabir: Türkiye’nin katkısı bundan sonra ne olacak?

Erdoğan: Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre, üzerimize düşen görev neyse, bunu yapmaya devam edeceğiz, tabii ki biz de üzerimizde düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra hükümetimizle de bu görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz.

Muhabir: Destek, askeri bir operasyonu da kapsayacak mı?

Erdoğan: Arkadaşlar, her türlü kapsar; askeri, siyasi…

Muhabir: Programınızda gözükmüyor, acaba Obama’yla yeni bir görüşme planlandı mı?

Erdoğan: Arkadaşlar, biz burada Dış İşleri Bakanı Sayın Kerry’le ve yine Sayın Obama’nın başkanlığında yapılacak olan toplantıya katılmak suretiyle oralarda düşüncelerimizi kendilerine bildireceğiz. Bu akşam resepsiyon var, resepsiyonda kendileriyle görüşme fırsatı, zannediyorum ayak üstü de olsa, bulacağız; bu görüşmeleri bu şekilde sürdürüyoruz.

Muhabir: Efendim, son operasyon, tampon bölge gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Erdoğan: Arkadaşlar zaten, gözü kapalı olarak bakmayalım, bu bir vaka. Bir defa burada bir “No Fly Zone (Uçuşa Yasak Bölge) (olması) önemli; iki, Suriye tarafında bir güvenli bölge önemli bir şey. Çünkü 1,5 milyon insan şu anda sadece bizde. Bunun bizde meydana getirdiği sosyolojik bir olumsuz gelişme var. Hala gelmeye de devam ediyorlar. Tabii işin bir de üçüncü boyutu var; bu bölücü örgütlerle mücadele. Bunu aynı şekilde kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de zaten kabulleniyorlar ve bu çerçevede Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yerine getiririz.
Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

 

İslâm Milleti’nin onurlu bir üyesi olan Arap unsuruna ve onun haçlı ordularına karşı ortaya koyduğu 25 yıllık direnişine karşı Batının ardında alınan bu tavrı fazla yorumlamaya gerek yok. Zihnini ve kalbini AKP’ye kaptıranlara ithaf olunur.

 

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d