IŞİD Kobani’de

IŞİD Kobani’de

Dün akşam ATV’de katıldığı yayında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kobane’nin düşmesini istemiyoruz. Kobani’nin düşmemesi için de ne gerekiyorsa, elimizden geleni yaparız ” dedi.

Davutoğlu’nun bu açıklamasının hemen akabinde IŞİD’in Kobani’ye girdiği haberleri geldi. Davutoğlu’nun açıklamalarından yola çıkarak TBMM’den çıkan tezkereyle AKP’nin kime karşı ve kiminle işbirliği yapılacağının da işaretlerini veriyor.

Ağır çatışmaların yaşandığı Kobani (Ayn el Arap)’ye  IŞİD tarafından girildiği bildirildi. Bölgeden alınan bilgilere göre IŞİD, kentin kenar mahallelerine kadar ulaştı.

IŞİD ile bazı ayrılıkçı Kürt gruplar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği Kobani’de IŞİD ve PYD arasında zaman zaman sokak çatışmalarının yaşandığı öğrenildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, silahlı güçlerini kentin doğu ve güney bölgelerinde konuşlandıran IŞİD, Kürt gruplarla şiddetli çatışmalara giriyor.

PYD, IŞİD’in kentin kontrolünü ele geçiremeyeceğini söylese de 15 Eylül’de akınlarına başlayan IŞİD, kentin 360 köyünü ele geçirerek Kobani’nin kenar mahallelerine kadar ulaştı.

Aralıklarla kent merkezine havan mermisi atan IŞİD akıncıları, sivillerin tamamen boşalttığı kenti ele geçirebilmek için saldırılarını akşam saatlerinde yoğunlaştırdı.

Bayram İçin Ateşkes Çağrısı

Günlerdir süren çatışmaların arife günü de devam ettiği Kobani’de, Kurban Bayramı için PYD’den IŞİD’e ateşkes çağrısı yapıldığı bildirildi.

Daha önce ‘Bayram namazını Kobani’de kılacağız’ dediği bilinen IŞİD Akıncılarının ateşkes çağrısına ilçeyi bugün ele geçirememeleri halinde sadece bayramın ilk günü silahları susturacakları şeklinde karşılık verdiği ve ikinci gün yeniden saldırıya başlayacakları şeklinde karşılık verdikleri de öne sürüldü.

Hatırlanacağı üzere PYD çeteleri telsiz anonslarında IŞİD akıncılarına “Allahınız gelse Kobani’yi alamaz!” şeklinde sözler sarfetmişti.

PYD Lideri Kobani’den kaçtı!

IŞİD’in Kobani’ye saldırılarının sıklaştığı sırada, yani bundan iki gün önce PYD’nin başkanı Salih Müslim Finlandiya’ya kaçmıştı.

Kürtçe yayın yapan haber sitesi avestakurd.net’in bildirdiğine göre IŞİD’in saldırıları sonrası PYD’nin başkanı Salih Müslim Finlandiya’ya kaçtı.

Aestakurd, PYD Başkanı’nın Finlandiya’ya iltica ettiği iddiasını “Salih Mislim li Fînlanda iltîca kir” (Salih Müslim Finlandiya’ya iltica etti) manşetiyle duyurdu.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: