Antep’te Gerginlik Had Safhada

Antep’te Gerginlik Had Safhada

Antep’te yaşanan çatışmada dört kişinin ölmesi gözlerin Antep üzerine çevrilmesine yol açtı: Antep’te neler oluyor? Biz de mahalli kaynaklarımızdan derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım:

Antep senelerdir diken üzerinde yaşıyorken etnik Kürtçü grupların sokaklara çıkarak kendilerinden görmedikleri herkes ve her kesime karşı meydan okuyan şımarık ve saldırgan tavırları bardağı taşıran son damla odu.

Bölge kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, bayramın dördüncü günüde başlayan etnik Kürtçü gösteriler karşısında tepkiler artık polisin de kontrol edemeyeceği bir noktaya ulaştı ve malum çatışmalar meydana geldi. Hatta polis bazı Ülkücü grupları diyalog yoluyla ikna edip dağılmalarını sağlamıştı ama, süregelen etnik Kürtçü saldırganlık karşısında Müslüman Anadolu ahalisinin hissiyatı artık etnik Kürtçüleri tolere edecek sınırları çoktan aştı.

Etnik Kürtçülüğün gösterileri sebebiyle günlerdir belli mahalle ve sokaklara giriş ve çıkış yapılamıyor onların bu tutumları komşularının sabır sınırlarını zorluyordu. Selefi, Hizbullah ve Ülkücülerin de yoğun olarak bulunduğu bu mahallelerde yaşanan çatışmada, etnik Kürtçülüğe karşı ön safta gözükenler Ülkücüler oldu ama esas perde gerisinde Barak’ın AKP’ye oy veren halkı vardı. Kürtçülerin taşlayıp tahrip ettiği kahve, iş yeri vs. daha çok Baraklıların ekmek tekneleriydi. Ölenler de Barak’tan… Zaten bu ölümlerin duyulmasının ardından barak köylerinden silahı kapan, akrabalarını korumak üzere Ünaldı Mahallesi’ne akın etmiş bulunuyor.

Yine hadiselerin içinde bizzat yaşayanların anlattığına göre ölü ve yaralı sayısının medyada açıklanandan fazla olması gerekiyor.

Etnikçi Kürt saldırganlığına dair anlatılan onlarca hadiseden biri de şöyle: Nusaybin gümrüğünde çalışan sakallı bir memura arkadaşları, arabasını meydan yerinden alıp, otoparka çekmelerini tavsiye ediyor. Denileni yapan memurun sakallı olmasından başka bir özelliği de yok. Fakat arabası otoparktan alınıp meydan yerine getirilip yakılıyor. Bu memur evine sığınsa da kapısına dayanan PKK yandaşları adamı evinden çıkartıp linç etmek istiyorlar. Araya girenler sayesinde canını güç bela kurtaran bu kişi, tır kasaları içinde ailesiyle birlikte Antep’e zor düşüyorlar.

Halkın AKP’ye tepkisi ise olağanüstü derecede… Oy verenler, verdiğine bin pişman. Türkiye’nin Suriye’de işi olmadığı ortak kanaat… İnsanlar ilk başta IŞİD aleyhine yapılan menfi propagandanın tesiri ile konuşuyor ama, IŞİD’in Irak’ta katledilen, tecavüze uğrayan, Ebu Gureyb’te işkence edilen Müslümanların çocukları olduğu hatırlatılınca bu menfi propagandanın da bir tesiri kalmıyor.

Antep hâlâ diken üzerinde ve gerginlik devam ediyor.

Arap USTA

ADIMLAR MARAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: