Amerikalı Coniler Ayn-El Arab’da

Amerikalı Coniler Ayn-El Arab’da

ABD’nin 2003 yılında Irak  işgalinde kara harekatının başlamasından önce işgale zemin hazırlayan istihbari bilgileri sağlayan ve ABD’de özel statüde bulunan, eski askerlerin kurduğu bütün dünya’nın  Blacwater ismiyle bildiği katil çete Academi Ayn-El Arab’da.

2011’de ismini değiştirerek Academi adını alan Blackwater, Erik Prince tarafından kurulmuştu.

Irak’ta çok sayıda sivil halkın katledilmesinde baş rol oynayan bu çete’nin bağlı olduğu şirket,

yeniden çeteleşerek farklı isimle düşük profil çizmeyi tercih eden Eric Prince önce Xe adını kullandı. 2011 Aralık ayında da Yunan filozof Plato’nun Akademi’sine atıfla bugünkü ismini aldı.

Gündeme düşen haberler ve fotoğraflarla,  Ayn-El Arab’da çatışmaların başlaması ile birlikte bölgeden hava ve kara harekatı için istihbari bilgi temin etmek üzere  Academi’den bir grup çete PKK-PYD saflarına katıldı.Beş haftayı geçen çatışmalarda, PKK-PYD’ye yapılan silah yardımını da Academi grubundan bu çetelerin gerçekleştirdiği gelen bilgiler arasında.

Mesut Barzani tarafından gönderilen askeri teçhizatın PKK-PYD’ye ulaştırılmasında ve kullanılmasında bu özel statüdeki Amerikan Conilerinin görev aldığı edinilen bilgilerden.

YPG sitelerinde fotoğrafı ve ismi paylaşılan Amerika’nın Akademi çetesine üye Jordan Matson Kobani’de İslam Devletine karşı savaşırken poz vermeyi de ihmal etmemiş.

İD (İslam Devleti)’nin, Irak ve Suriye’yi özgürleştirmeye başlaması üzerine Emperyalist Amerika, bu coğrafyada daha önce kullandığı Academi ya da Blackwater grubunu küçük çeteler halinde yerleştirmeye başladı. Irak’ta peşmergeye, Suriye’de PKK-PYD’ye askeri eğitim ve teknik silah kullanımı alanlarında eğitime başlandı.

Emperyalist ABD’nin hafta başında gece başlattığı havadan yardımla yarı otomatik ve otomatik silahlar Kobani’ye indirildi. Barzani’nin tırlarında birkaç hafta önce gidenler arasında uçaksavar, doçkalar ve havan toplarının bulunduğu belirtiliyor.

Iraklı bir çok direniş gurubunun İD (İslam devleti) ile birlikte,  2003 ırak işgalinde 3 milyona yakın sivil Iraklıyı katleden ABD Conilerine karşı savaşmak üzere Ayn-El Arab’a hareket ettiği gelen bilgiler arasında.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d