BAĞDAT DÜŞTÜ DÜŞECEK

BAĞDAT DÜŞTÜ DÜŞECEK

BAĞDAT DÜŞTÜ DÜŞECEK

2003 yılında Haçlı ordusu tarafından işgal edilen Irak’ta bugün işgâlci Amerika’ya büyük darbe vurulurken, Irak’ın başkenti Bağdat’ın mücahidler tarafından ele geçirilmesi yolunda önemli zaferler elde edildi.

YEŞİL BÖLGEYE BASKIN

Irak’ı işgâl ettikten sonra mücahidlerin direnişi karşısında gerileyen Amerika, Bağdat’ın merkezinde bir bölgeyi surlarla çevirip kendileri için güvenli bir alan oluşturmak istemişti. Adına, “Yeşil Bölge” adı verilen bu alanda Amerika’nın büyükelçilik adında faaliyet gösteren işgal üssü de bulunuyor.

bagdat-22

Irak’ı haçlı işgalcilerden temizlemek üzere İstiklâl savaşı veren mücahidler, bu gün Yeşil Bölge adlı karanlık işgal inine üç bombalı araçla gerçekleştirdikleri feda eylemeleriyle biri general seviyesinde olmak üzere en az 50 işgalci ve işbirlikçi telef olurken yine en az 40 yaralı olduğu da gelen bilgiler arasında.

Rudaw sitesinin verdiği haberde ise Amerikan elçiliğinin 6 havan topu ile vurulduğu söyleniyor.

BAĞDAT’IN KAPISI AMİRİYE DÜŞMANDAN TEMİZLENDİ; BAĞDAT’A BİR ADIM KALDI

Bağdat’taki taarruzla eş güdümlü olarak gerçekleşen bir başka önemli gelişme de Amiriye’nin düşmandan temizlenmesi. İslâm Devleti, Bağdat’a giden yol üzerindeki stratejik öneme sahip en önemli kasabalardan biri olan ve Kerbela ile Bağdat’ın kapısı olarak da nitelenen Amiriye kasabasına girdi.

B0kgfckIcAEWeBY

Amiriye 10 günden bu yana İslâm Devleti’nin kuşatması altındaydı. Amiriye’nin düşmandan temizlenmesiyle birlikte mücahidlerle Bağdat arasında artık hiçbir yerleşim birimi kalmamış oluyor. Yine aynı şekilde güneyinde bulunan Kerbela’nın işgalden kurtulması da bir sonraki hedefler arasında yerini almış oluyor.

Amiriye’nin işbirlikçi Nahiye Müdürü Şakir İsavi, “Amiriye, Bağdat, Kerbela ve Babil’in Cerfulşehir bölgesine açılan bir kapı konumunda. Nahiye düşerse IŞİD, Irak’ın ortasında karargah kurmuş olur” demekteydi.

Irak’ta Bağdat’ın hemen batısında yer alan ve ülkenin en büyük eyaleti konumunda bulunan el Enbar’ın yüzde 85’i İslâm Devleti’nin kontrolü altında bulunuyor. El Enbar’ın başkenti Ramadi ile Felluce, 2013 yılı ortalarından bu yana İslâm Devleti’nin kontrolü altında.

Yine Anbar eyaletinde bulunan işbirlikçi Irak ordusunun en büyük hava karargâhlarından biri ve aynı zamanda en büyük silah deposunun da bulunduğu Ayn Zala da İslâm Devleti kuşatması altında, işgâlcilerden temizleneceği günü bekliyor. İslâm Devleti’nin burayı da alması halinde, Musul’da elde ettiklerinden çok daha fazla silaha sahip olacağı belirtiliyor.

Ayn Esad’dan gelen haberlerde, üsteki işbirlikçi hükümete bağlı askerlerin moral olarak çöktükleri, yakın zamanda üssün düşebileceğine dair raporlar var.

ERBİL’E HAÇLI AMERİKAN ÜSSÜ KURULUYOR

Irak’ın işbirlikçi Kürt Bölgesi kaynakları, Haçlı ABD’nin Erbil kentinde Saddam döneminden kalma eski bir askeri havalimanında askeri işgal üssü kuracağını açıkladı.

Mücahidler karşısında daha fazla direnemeyeceğini anlayan Haçlılar, işbirlikçilerinin kontrolü altındaki topraklarda kuracağı işgâl üsleriyle bölgede kalmaya çalışıyor.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: