HER KAFADAN BİR SES

HER KAFADAN BİR SES

İşler, artık lafla peynir gemisinin yürütülmeyeceği noktaya geldi ve AKP’nin emperyalizmaya olan bağlılığı çerçevesinde etnik Kürtçülük karşısında ortaya koyduğu lâfta ayrı icraatta ayrı tavırlar her kesimin tepkisini toplamaya ve ayrıca her kesimi kendi içinde hesaplaşma yapmaya, kendi içlerine sızmış işbirlikçi-teslimiyetçi unsurlarla yüzleşmeye zorluyor.

Sol çevreler kendi içlerinde empryalizma olan ilişkilerini gözden geçirmeye ve bunu tartışmaya başladılar.

Bir başka tarafta Nuray Mert’in yazdıkları var. Çözüm Süreci’ne destek olan Mert, bu desteğinin başka amaçlara alet ediliyor oluşundan rahatsız. “Çözüm olmazsa darbe olur!” retoriği ile çözüm sürecinin getirdiği olumsuzlulara göz yumulmasının istenmesi uyanıklığından bahsediyor.

Milliyetçi kesim, AKP’ye verdikleri tezkere desteğinin, kendi iddia ettiklerinin tam tersi bir gayede, PKK-PYD’ye destek için kullanılıyor oluşu karşısında gayet rahtsızlar. MHP Milletvekili Engin Alan’ın açıklamaları, partisinin tavrına tamamen ters bir yerde durduğunu gösteriyor; tabi bu MHP içinde bir misal.

Yine Milliyetçi kesimden Yeniçağ gazetesinin Ankara temsilcisi ve geçmişte Erdoğan’ın danışmanlığını da yapmış olan Ahmet Takan, Peşmerge koridoru hakkında çok ciddi sorular soruyor ve İslâm Devleti karşısında kaçacak delik arayan Peşmerge’nin, nasıl olup da Ayn-el Arab’ı korumasının beklendiğini merak ettiğini ortaya koyuyor.

Ve bütün bunlardan da önemlisi, asıl şiddetli ses AKP’nin kendi tabanından yükselmeye başladı. Daha önce Habervaktim sitesinden iktibasla haberini yapmıştık, AKP’nin Doğu milletvekilleri neredeyse kazan kaldırma noktasına gelmişler.

Akit gazetesinde ise Süleyman Karagülle iktidarın PKK’ya teslim olduğunu yazmıştı ki ardı sıra Faruk Köse, iktidarın bütün o dış politikada dik duruş, stratejik derinlik vs söylemlerini dümdüz eden bir yazı kaleme aldı. Köse, AKP’nin nasıl kıvırttığını alt alta sıraladıktan sonra, yazsını, “Biri bunları açıklasın!” diye bitirdi.

Özgür-Der adına açıklama yapan Rıdvan Kaya ise, ABD çizgisinde Peşmerge’ye koridor açılması ile netleşen politikanın, Türkiye’nin dünya müslümanları nezdinde itibar kaybetmesine sebep olacağını ifade ediyor ve bu günkü durumda, Türkiye’nin, PKK-ABD safında İslâm Devleti’ne karşı savaşan ülke noktasına ve bunun tehlikelerine dikkat çekiyor.

Ve yine, bizlere internet üzerinden mesaj gönderen Arap asıllı bir okuyucumuz, PKK’ya verilen hakların bu durumda kendilerine de verilmesinin bir hak olarak doğduğunu ve Ayn-el Arab’taki Kürt kantonun korumak için harekete geçen AKP’nin, Siirt gibi Arap nüfusun yoğun olduğu yerleşim bölgelerinde Arap kantonlarına izin vermesi gerektiğini ifade ediyor.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: