YENİ TÜRKİYE BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE PKK ÖZERKLİK İLÂN ETTİ

YENİ TÜRKİYE BÖLÜNMÜŞ TÜRKİYE PKK ÖZERKLİK İLÂN ETTİ

İnternette yayınlanan bir videoda, Diyarbakır’da toplanan bir grup PKK’lının, PKK bayrakları açmış oldukları halde caddelerde askerî düzenle yürüyüş yaptıkları ve Diyarbakır’ın iki mahallesinde özerklik ilân ettikleri görülüyor.

(http://mehmetciktv.web.tv/video/valinin-yok-dedigi-goruntuler-ortaya-cikti__uyeklnsufwc)

Videoda, PKK bayrakları altında yürüyüş yapan yüzleri maskeli örgüt üyelerinin bir yerde durduktan sonra, PKK adına içlerinden birinin yazılı bir metni okuduğu görülüyor. Okunan metinde, bölgede uyuşturucu ve fuhşu devlet tarafından teşvik edilerek, kitlelerin ulusal kurtuluş mücadelesinden uzak tutulmak istediği öne sürülüyor. Yine, Ayn-el Arab’ta Amerika adına savaşan işbirlikçilerin bu savaşı, “kutsal” diye niteleniyor. Bunlara ilaveten, “Kuzey devrimi gerçekleşmezse, kazanımlarımız yok olacak” da deniyor. Konuşmanın sonunda, Diyarbakır’daki iki mahalle için (biri Sur diğeri anlaşılmıyor) “Bu mahalleler kendi kendini yönetecek!” denilerek, iki mahallede özerklik ilân ettiklerini açıklamış oluyorlar.

Bu video, aslında malumun ilânından başka bir şey değil. Zaten Doğu’da birçok yerleşim yerinde PKK’nın mahkemeler kurup, vergi topladığı biliniyordu.

ÜÇ ASKERİN KATİLİ ÇÖZÜM SÜRECİ

Silâhsız hâlde Yüksekova’ya inen üç askeri şehrin ortasında arkalarından vurarak katleden PKK’nın bu saldırısı karşısında AKP iktidarından, klâsik, “kanları yerde kalmayacaktır!” edebiyatının tekrarlandığını bir kez daha işittik. Bunun yanında “Çözüm Süreci”nin devam edeceği ısrarla vurgulandı. Oysa bu askerler, besbelli ki, çözüm sürecine güvenip, yanlarına silah almadan, kendilerini koruma ihtiyacı hissetmeden Yüksekova’ya gelmişlerdi. Bu üç askerimizin katili sadece PKK değil, onunla beraber çözüm sürecini yürütenlerdir. Çözüm süreci denilen yalana kanmasalar, kandırılmamış olsalardı elbette ki kendilerini korumak için gerekli tedbirleri alarak ilçeye ineceklerdi. İktidarın yalanına inanmak, bu sefer üç cana mal oldu.

PKK’DAN BİR İNFAZ DAHA

PKK tarafından kaçırılan bir kişinin cesedi, işkence yapıldıktan sonra vurulmuş olarak bir elektrik direğine bağlı olarak bulundu. “Çözüm Süreci” denilen yalanın aldığı bir can daha. PKK, bölgede kendisine düşman gördüklerini, Çözüm Süreci yalanının insanlara verdiği rehavetten istifade ederek adeta düz ovada keklik avlarcasına infaz etmeye devam ediyor. Birkaç ay önce de taşımalı eğitim kapsamında çocukları okula götüren bir servis şoförünü, okulun bahçesinde çocukların gözleri önünde katletmişlerdi.

Yaşanan bütün bu hadiseler çok güçlü bir selin gelmekte olduğu hissini yaşatıyor. Bunun manası da şudur kısas mantığı çerçevesinde karşı eylemlere hazır olmak lazım. Genel Kurmayın Hakkari’de yaşanan son olayları sivil toplum örgütü gibi KINAMASI da ayrıca manidar.

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: