10 Saat 20 Dakika Süren MGK Toplantısı

10 Saat 20 Dakika Süren MGK Toplantısı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıya, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan ilk kez başkanlık etti.

Erdoğan başkanlığındaki MGK 10 saat 20 dakika sürdü.

Ahmet Davutoğlu’nun ilk defa başbakan sıfatıyla katıldığı toplantı, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da ilk MGK‘sı oldu.

10 saat 20 dk süren MGK Toplantısı sonrası yapılan açıklamar aklımıza şu soruları getiriyor.

Ülkemizin güvenliğini tehdit eden Parelel yapı geçtiğimiz günlerde İD‘ne karşı savaşan PYD, PKK ve Peşmerge için gazetelere ilan vererek başsağlığı dilemişti.  GKB mücadele ettiği ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden bu parelel yapıyla aynı çızgide olmuş olmuyormu?

GKB ülkemizden geçiş yapan Peşmergeyi “Biji Serok Obama!”  “Biji Serok Amerika!” diye bağıran teröristleri artık bir tehdit unusuru olarak görmüyor mu?

GKB “Biji Serok Obama!”  diye bağırarak bu topraklardan geçiş yapan terörist peşmergeyi Amerikan Piyadesi olarak görmüyor mu?

Çıkarılan teskere ile Amerika’nın “Oratak Düşman IŞİD” siyasetine destek veren AKP, “Parelelcilerle” nasıl düşman oluyor anlayamadık doğrusu.

MGK Sonrası Yapılan O Açıklama

Parelel yapılanmalar ve illegal oluşumlar vurgusu

“Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“Suriye’de dördüncü yılını tamamlamak üzere olan çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik yansımaları, bu konudaki bölgesel ve uluslararası yaşanan son gelişmeleri de içerecek şekilde müzakere edilmiştir”denildi.

“Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele, ülkemizin bu mücadelede uluslararası koalisyon içindeki konumu, Türkiye’ye müzahir gruplar başta olmak üzere, ılımlı muhaliflerin durumu ve yerinden edilen kişilere yönelik insani yardımlarımız görüşülmüştür. Ayrıca Irak’taki siyasi süreçte son dönemde yaşanan gelişmeler gözden geçirilmiş, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki irade teyit edilmiştir” değerlendirmesinde bulunuldu.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: