“AK SARAY”IN AÇILIŞ DUÂSINI O YAPACAK

“AK SARAY”IN AÇILIŞ DUÂSINI O YAPACAK

Hakkında yalnız bir aylık elektrik faturasının 700 bin lira tutarında olduğu iddia edilen ve CHP’li milletvekilinin ruhsatı olmayan bu yapının elektrik aboneliğinin de söz konusu olmadığı ve dolayısıyla “kaçak elektrik” kullanıldığını Meclis soru önergeleriyle gündeme taşıdığı “Yeni Türkiye”nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı hakkındaki tartışmalar sürüyor.

Bizzat Maliye Bakanı’nın  ve ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın ifâdesiyle yapım maliyetinin toplamda 1,3 trilyonu aştığı ve 1000 farklı odası olduğu ifâde edilen yapının hükümetin hileli belgelerine rağmen “kaçak” statüsünü koruduğunu ifâde eden Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş, AKP’nin itirazlarının mahkemelerce reddedildiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin, sanki söz konusu arazinin plânı yokmuş gibi davranmalarını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önünde duran plâna rağmen “iskân izni” vermesini kınayan Karakuş, Belediye’nin de açık bir şekilde suç işlediğini ifâde etti.

 

MEŞRUİYETİ DIŞARIDA ARAMAK

Aynı Mimarlar Odası Ankara Şubesinin yöneticileri, haklı ve meşrû davaları için, haksız ve gayrımeşrû bir yol izleyerek iki gün önce de Papa’ya, KaçAK Saray’ın hukuksuzluğuna ilişkin bir rapor göndermiş ve 28 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk yabancı konuğu olarak ağırlanacak olan Papa Francis’e mektup yazarak, sarayın kaçak olduğu gerekçesiyle davete katılmamasını istemişlerdi.

Bu istekleri çerçevesinde Vatikan Büyükelçiliği’nden randevu da talep eden mimarlara, randevuya gerek görülmeden, yazılı bir açıklama ile cevap verildi. Mimarların, Papa’dan binada yapılacak davete katılmamasını, sarayın ‘kaçak’ olduğunu, bu yüzden yapıyı meşrulaştırmamalarını istediği mektuba binâen Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, tartışmalara son noktayı koydu. Söz konusu tartışmalardan haberdar olduğunu ifâde eden Peder Lombardi, “Papa, görüşme için Türk yetkililer nereyi belirlediyse oraya gidecek. Yani nereye gitmesi gerekiyorsa oraya gidecek. Bunun üzerine söylenecek bir söz yok” diyerek, ziyaretin iptal edilmeyeceğini dile getirdi.

Meşruiyet, her bir vatan evlâdının, vatanın inanan bir mensubu olarak zaten peşinen elinde bulundurduğu bir hakken, bu meşruiyeti dışarıda, hele de 25 yıldır coğrafyamıza saldıran Batılı askerler için takdis ayinleri düzenleyen Papa‘da aramak, vatanın verdiği bu ulvî hakkı kaybetmektir.

 

KIRMIZI HALILAR PAPA İÇİN

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ayı aşkın bir zamandır yapımı tamamlanan KaçAk Saray’ın açılışını Papa için bekletiyor.

Cumhurbaşkanlığı’nı elde ettiğinden beri gerginliğini hâlen üzerinden atamayan Erdoğan, büyük bir dikkatle takip ettiği “Ak Saray”ın inşaatının tamamlanmasına rağmen hâlen bu devasâ konutunu kullanmıyor. Özellikle bu son 2 aylık süreçte yurtdışından gelen bir çok devlet başkanı ve Elçileri kabul eden Erdoğan’ın, bu kabulleri Çankaya’daki “Eski” Türkiye binâsında yapması “Ak Saray’ın açılışı için kimi bekliyor? Şeref konuğu kim olacak?” sorularını -en azından bizim için- gündeme getirdi.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından gelen “Yeni Türkiye” söylentilerine uygun olarak yapımı tamamlanan “Ak Saray”ın ilk konuğu, aynı zamanda “Yeni Türkiye” söyleminden ne kastedildiğini de gösterecekti.

Bu çerçevede Tayyip Erdoğan’ın Ak-Saray’da ilk resmi konuk olarak Papa Francis’i altına kırmızı halılar serdirterek ağırlayacak olması ve bu ziyaretin neredeyse 1 ay öncesinde açıklanması Yeni Türkiye’nin Batıcı karakterini ortaya koyan sembolik bir değer taşımaktadır.

Bu “sembolik değer“i hafife almayın. Zira uluslararası ilişkilerde bağlılık ve biat kültürü, bu “sembolik değer” ilişkileri etrafında düzenlenmiştir. Ve bunlar “biat edilen”le, “biat eden”in büyük hassasiyetle yürüttükleri en önemli temsillerdir.

Hristiyan Katoliklerin ruhani lideri olan Papa Francis, aynı zamanda “Devlet Başkanı” sıfatı da taşıdığından, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ağırlanırken, Erdoğan’ın isteği doğrultusunda kendisine “A Tipi protokol” uygulanacağı da, verilen bilgiler arasında.

Yüzyıllar boyu her bir Papa’nın yurtdışı gezilerinin asıl vesileleri olan “açılış ve takdis törenleri“nin bu yıl Türkiye ayağında Ak-Saray’ın açılışının yapılacak olması, Papa’nın bu yapıyı “İncil”den hangi duâlar eşliğinde açacağı”nı da gündeme getirecek kanaatindeyiz.

Zira bir Papa’dan, “Kur’an’dan Sûreler okuyarak açılış yapması” beklenmez!

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: