GÖNÜLDAŞLARIMIZIN SURİYE İZLENİMLERİ… SOHBET-RÖPORTAJ 2. Bölüm

GÖNÜLDAŞLARIMIZIN SURİYE İZLENİMLERİ… SOHBET-RÖPORTAJ 2. Bölüm

unnamed5

Perşembe günü dergimize bir ziyaret gerçekleştiren gönüldaşlar; Kafkas Çeçen Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği başkanı Fatih Ayhan ve Müslüman Anadolu Gençliği Derneği Başkanı Mehmet Ali Bayram ile Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın Ali Osman Zor‘un gerçekleştirdiği Sohbet-Röportaj’ın 2. Bölümünü izleyebilirsiniz.

Sohbet sırasında Türkmen kardeşlerimizin Suriye içindeki durumları, sosyal statülerindeki güçlüklere dair konuşan Mehmet Ali Bayram, Suriye’deki bütün kesimlerin bir şekilde hamiliğini üstlenen devletler olmasına rağmen, Türkmenlerin böylesi bir avantajları olmadığını ifâde etti.

Türkiye Hükümetin’in Türkmenleri desteklediği ve tırlar dolusu yardımlar ulaştırıldığı yönündeki algıya Mehmet Ali gönüldaşın “palavra!” şeklinde tepki göstermesi üzerine bu çerçevede misâlleri bizzat bölgenin Gazi Mücahidi, Hasan Karabacak misâllendirdi. Türkiye’den gelen silah yardımlarının Türkmenler dışındaki gruplara tırlar dolusu teslim edildiğini, ancak kendisinin de katıldığı bir “lojistik destek” seferinde, sadece bir pikap mermi alabildiklerini kaydetti. İHH gibi yardım kuruluşlarının bölgede Türkmenlere desteğinin kapsamının da battaniye, çadır ve makarna gibi temel gıda malzemeleri ile sınırlı olduğu belirten Fatih Ayhan gönüldaşın ardından Hasan Karabacak, Türkiye’den gelen yardımları temel ihtiyaçlarına nisbetle “basit ve çok az” olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin Türkmen politikasının ne olduğu sorusuna Fatih Ayhan gönüldaşımız “Türkiye’nin Türkmen politikası bölgede ‘hava-civa’ kalıyor!” şeklinde cevap vererek şu değerlendirmeyi yaptı: Türkmenlere gıda, giyim ve sair desteğin dışında askeri desteğin olmadığını ifâde eden Ayhan, “Türkmenler bölgede savunma durumunda mı?” şeklindeki soruyu ise saldırılar karşısında savunma durumunda kalındığını, zaten taarruza geçmek için gerekli mühimmata da Türkmenlerin sahip olmadığını vurgulayarak cevaplandırdı.

Bölge ile ilgili bilinmesi gerekenlerin ne olduğu üzerine konuşan Mehmet Ali Bayram,  Türkmenlerin bizim öz be öz kardeşlerimiz olduğunu ve bunun asla unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Türkmen kardeşlerimizin Esad Rejimi ve Türkiye arasında sıkışan durumu üzerine yapılan uzun değerlendirmelerin ardından Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Osman Zor’un, Sayın gönüldaşlar Mehmet ali Bayram ve Fatih Ayhan ve beraberlerinde getirdikleri değerli misafirleri “Yaşayan Şehid” Hasan Karabacak’a teşekkür ederek gazalarını tebrik etti.

Gönüldaşlarımızın bu kıymetli çabalarının verimlendirilmesi için gerekli ilgi ve alâkayı gösterme sorumluluğuyla gerçekleştirdiğimiz bu Sohbet-Röportajı siz değerli okuyucularımızla paylaşırken, önümüzdeki ay tekrar bölgeye gideceklerini ifâde eden gönüldaşlarımıza çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz.

unnamed4

unnamed7

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: