İNGİLİZ YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇILAR

İNGİLİZ YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇILAR

İNGİLİZ YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇILAR

Bilindiği üzere daha önce İsrailliler ve önceki adı Balckwater olan Amerikan paralı askerler Aynel Arab’taki etnik PKK’nın Ayn-el Arab’taki temsilcisi YPG’ye destek olmak üzere İslam Devleti’ne karşı savaşa iştirak etmişlerdi.

Son gelen haberlere göre ise İngiliz eski askerlerin de Aynel Arab’ta İslâm Devleti’ne karşı etnik Kürtçülerin safına katıldığı ortaya çıkmış bulunuyor.

İngiliz Observer’ın edindiği bilgiye göre, üç kez Afganistan’da İngiltere ordusu için hizmet veren ve beş yıldır yaptığı askerlikten bu sene ayrılan James Hughes, Aynel Arab’ta İslâm Devleti’ne karşı savaşa katıldı.

Hughes’un yanında bir başka İngiliz Jamie Read de bulunuyor. Kişisel Facebook sayfasından anlaşıldığına göre, Read askeri eğitimini Fransız ordusundan almış.

 

ASKER TOPLAYAN BİR ABD’Lİ

İki İngilizin, ABD’li Jordan Matson tarafından Ay-el Arab’a gönderildiği tahmin ediliyor. Matson, “Rojava’nın Aslanları” isimli bir grup için yabancı askerler topluyor. Matson, grubun, YPG’nin “resmi” asker toplama uzantısı olduğunu iddia ediyor.

IŞİD’e karşı savaşta yaralanan ve Observer’e konuşan Matson, Hughes ile Read’in yanında olduğunu doğruladı.

Read’in Rojava’ya yakın zamanda gittiği, gitmeden önce de Çek Cumhuriyeti’nde eğitim aldığı iddia edildi.

 

İNGİLTERE AYRIM YAPIYOR

İngiltere, ülke dışındaki savaşlara ve çatışmalara katılanların anti-terörizm yasasını çiğneyebileceğine dikkat çekse de, İslâm Devleti’ne saflarında savaşmakla YPG saflarında savaşmak arasında ayrıma gidiyor.

İçişleri Bakanlığı, yabancı ülkelerde savaşa girmenin “otomatik olarak yasalara aykırı” olmayacağını söylüyor. Bakanlık, bunun savaşın niteliğine ve katılan bireyin faaliyetlerine bağlı olduğunun altını çiziyor.

 

Bu Yabancı Terörist Savaşçıların, Ayn-el Arab’a Türkiye üzerinden girdiklerini de unutmayalım.

b3jpqvvcuaaezdq

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: