İŞGÂLE KARŞIMISIN, DEĞİL MİSİN?

İŞGÂLE KARŞIMISIN, DEĞİL MİSİN?

İŞGÂLE KARŞIMISIN, DEĞİL MİSİN?

İngiliz Guardian gazetesi, ABD’nin, Suriye’de İslam Devleti’ne karşı düzenlediği hava saldırılarının, Esad rejimine karşı olan silahlı muhalifleri İslam Devleti’yle işbirliği yapmaya teşvik ettiğini yazdı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve bazı İslamcı grupların IŞİD’e katıldığını belirten gazete, bu gruplara ait bazı tugayların IŞİD’e katıldığını bazılarının ise taktisel işbirliklerine ya da ateşkese gittiğini bildirdi.

Gazetenin haberini dayandırdığı kaynak ise savaşa katılan isimler.

Guardian, bazı bölgelerde ABD’ye tepki olarak sivillerin İslam Devleti’ne olan desteğinin de arttığını söylüyor.

 

“IŞİD dev bir mıknatıs gibi”

Birkaç ay önce ÖSO’dan kaçan Ebu Talha, “IŞİD şu anda büyük sayıda Müslüman’ı çeken dev bir mıknatıs gibi” diyor. Talha şu anda El Nusra Cephesi gibi örgütlerle pazarlık halinde.

Humus civarında bulunan 600 kişilik bir tugayda yer alan Asam Murad ise ABD harekâtının ardından “İslam Devleti’yle hiçbir şekilde savaşmayacaklarını” söylüyor.

İdlib yakınlarındaki bir ÖSO tugayında yer alan ve Suriye ordusundan kaçan Ebu Zeid ise “Özgürleştirdiğimiz alanları İslam Devleti’nin elinden almak için onlara karşı çetin bir savaş yürütüyorduk fakat şimdi, ortaklık içinde olmasak bile ateşkes halindeyiz” diyor.

Düne kadar birbiriyle savaş halinde olan bütün kesimler, Amerika saldırısı karşısında birlik olma yolunda hızla ilerlerken, ya AKP ne yapıyor? Hani, rejimlere yönelik değil de halklara yönelik politikalar yürüttüğünü söyleyen AKP?.. İşte, “halk”, safını açıkça İslam Devleti’nden yana koymuşken, AKP ise Amerika ile birlikte halkın karşısında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: