AMERİKA YANIYOR

AMERİKA YANIYOR

ABD’nin Ferguson kentinde siyahî bir gencin polis tarafından katledilmesi üzerine açılan davada mahkemenin takipsizlik kararı vermesi üzerine Amerika’da yine protesto gösterileri ile birlikte yakıp-yıkma eylemleri de başladı.

Tam da bu dönemde Amerika polisi 12 yaşındaki siyah bir çocuğu daha vurarak katletti.

İşin mühim tarafı şu ki Amerika kendi içinde çökmektedir ve “Amerikan rüyası” denilen şeyin aslında bir kâbus olduğu artık Hollywood filmleriyle bile saklanamaz bir hâle gelmiştir. Kendi içinde kargaşa yaşayan Amerika’nın bir de bu hâline bakmadan, dünyanın geri kalanında nizam ve düzen, huzur ve güven sağlayacağını zannederek Amerika ile koalisyonlara girenler var.

Teoride, böyle bir düzen ve nizam sağlanamayacağının ispatı, Kumandan Mirzabeyoğlu tarafından “Mutlak Fikrin Gerekliliği” ortaya konulduğunda yapılmışken, pratikte ise daha kendi içinde bir düzden ve nizam, huzur ve güven iklimi kuramayan bir ülkeden bunu beklemek, bu iklimi binlerce kilometre ötelerde kurabileceğini ummak kadar büyük ahmaklık olabilir mi?

Dikkat edilirse, AKP, Amerika ile yaptığı işbirlikteliğini, Amerika’nın bölgemize huzur ve güven, düzen ve nizam getireceği argümanları ile meşrulaştırmaya çalışıyor.

Kendi ülkesinde yapamadığını Amerika binlerce kilometre ötesinde nasıl kuracak ve Amerika gerçekten böyle bir düzen ve nizam, huzur ve güven iklimi kurmak istediğinden mi binlerce kilometre öteye asker gönderiyor? Amerika bizi bu kadar çok mu seviyor yani? Kendi vatandaşları için sağlayamadığı huzur ve güven ortamını bizim için sağlamak için mi kendi askerlerinin canlarını tehlikeye atıp, bizim için milyarlarca dolar harcamayı göze alıyor?

Amerika yanıyorken, biz bu yangında aslında kendi evimizdeki yangını seyrediyoruz. Günümüz dünyasındaki buhranın kaynağının Batı olduğunu biliyoruz. Batı kültür ve medeniyetinin uzanıp hâkimiyet kurduğu her yer “Batı” olmakla, bu gün Anadolu da “Batı” içinde addedilmelidir ki, Batı’nın bütün buhran ve bunalımları da bize sari. Amerika yanıyorken, bu yangın aynı zamanda Anadolu’nun da yangınıdır. Biz bu yangını “oluş” yangınına tebdil etmeden, bu yangından kurtulmamızın imkânı yok. Bu da her şeyden önce azgın ve kudurmuş Batı kibrine haddini bildirecek gerçek bir kahramanla mümkün. Gerçek bir fikir ve aksiyon hamlesiyle…

AKP cenahından, Amerika’nın bölgemizde yapmak istediği operasyonlar için yaptığı açıklamalara bakıyoruz, Amerika’nın kendi düşüncelerine yaklaştığını -her ne kadar Amerika bunu yalanlıyor olsa da-,  bir övünç sebebi olarak ileri sürüyorlar. Dünya’ya kendi buhranlarını ihraç eden, bunu da en zorba yollardan yapan dünya eşkıyasına, eşkıyalıktan elde etmek istediği neticeyi daha sofstike yollardan istihsal edebileceğinin yolunu göstermekle övünen bir zihniyet. Köleliği içselleştiren bu zihniyet, kraldan daha çok kralcı olarak, Amerika’ya itiraz ediyor etmesine ama bu itirazın asıl sebebi, Batı medeniyetinin beka ve güvenliği için. Yoksa, Batı’ya haddini bildirerek, Batı medeniyeti yerine “iyi, doğru ve güzel”in vasıtalığına uygun, Mutlak Fikrin Tatbik Vasıta Sistemini kurmak için değil.

AHMET ÖLÇÜLÜ

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: