Mirzabeyoğlu ile 16 Yıl Sonra İlk Buluşma

Mirzabeyoğlu ile 16 Yıl Sonra İlk Buluşma

İBDA/C lideri olduğu gerekçesiyle hüküm giyerek 16 yıl cezaevinde kalan Salih Mirzabeyoğlu tahliyesinin ardından ilk kez İstanbul’da konferans verdi. 22 Temmuz’da tahliye edilen Mirzabeyoğlu’nun dün Haliç Kongre Merkezi’nde yaptığı konferans yüzlerce kişi tarafından ilgi gördü. Herkes İçin Adalet Platformu tarafından düzenlenen konferansta Mirzabeyoğlu, salonu dolduran kalabalık tarafından “Yaşasın Kumandan Mirzabeyoğlu” sloganıyla karşılandı.

Siyasi partilere teşekkür
Mirzabeyoğlu ile buluşmak için Haliç Kongre Merkezi’ne gelenlerin büyük bir kısmı salona sığmadı. “Adalet Mutlak’a” başlığıyla düzenlenen konferans öncelikle kısa bir sinevizyon gösterimiyle başladı ve ardından Mirzabeyoğlu tezahüratlar eşliğinde sahneye çıktı. “Karşınızda bir fikir ve aksiyon adamı olarak bulunuyorum” diyerek söze başlayan Mirzabeyoğlu tüm konukları selamladı. Mirzabeyoğlu, ‘telegram’ yöntemiyle zihin kontrolü işkencesine maruz kaldığını söyleyerek, bu nedenle yer yer ortaya çıkabilecek asabi davranışlarından ötürü özür dilediğini belirtti. Konuşmasının bir bölümünde ise cezaevinde kaldığı süreçten bahsederek, “CHP, MHP, HDP, AKP gibi siyasi partilerden temsilciler ziyaretime gelmiştir. Hepsine teşekkür ederim” diyerek teşekkürlerini iletti.

“Soldan öğrendik”
Tek başına “yaşama hakkı” diye bir şey olmadığını söyleyen Mirzabeyoğlu, “Biz dünyaya yaşama göreviyle geldik. O hak da bu görevden doğar” şeklinde konuştu. Uzun yıllar cezaevinde kaldığı için çeşitli sağlık problemleri yaşadığı gözlenen Mirzabeyoğlu’nun bu sebeple konuşmasına ara verdiği bölümlerde salonda bulunanlar slogan atarak sessizliği bozdu. Konferansta sıkça Necip Fazıl Kısakürek’i anan Mirzabeyoğlu bunun yanı sıra “Biz emperyalizm, sistem, düzen, rejim gibi kavramları soldan öğrendik” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonuna doğru evrensel ilkeler diye bir tanımlamanın olmadığını, “hakim olanın koyduğu kurallar” bulunduğunu vurgulayan Mirzabeyoğlu, “Yeni dünya düzeni kurulacaksa biz de ‘Buradan başlasın’ diyoruz” şeklinde konuştu. Bu sözlerin üzerine salondan “Yaşasın başyücelik devleti mücadelemiz” sloganları yükseldi.

Çakal Carlos ile Mirzabeyoğlu görüşmesi
Salih Mirzabeyoğlu’nun, Haliç Kongre Merkezi’nde verdiği konferansın ilk dakikalarında, Çakal Carlos lakabıyla bilinen Ilich Ramirez Sanchez ile telefon konuşması gerçekleştirildi.  Mirzabeyoğlu, telefon görüşmesinde Carlos’a yıllardır Filistin mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu söyleyerek cezaevi sürecinin bitmesini temenni etti. Carlos’un her gün aynı saatte Türkiye’deki avukatlarıyla telefonda görüştüğü belirtildi. Geçmişte Marksist örgütlenmeler içerisinde yer alan, 1975 yılında ise Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) saflarında İsrail’e karşı direnişe katılan ve Müslüman olup Salim Muhammed Nuri ismini alan Carlos daha sonraki yıllarda Batı’nın çeşitli şehirlerinde İsrail’le ilişkisi olan birçok banka, dernek, gazete ve elçiliğe düzenlenen eylemlerde yer aldı. Carlos şu anda Fransa’da bir cezaevinde tutulmakta.

 

Taylan Kesanbilici
Fotoğraflar: Mehmet Faiz Akpınar

 

YURT  GAZETESİ

 

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/mirzabeyoglu-ile-16-yil-sonra-ilk-bulusma-h66542.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: