CEZAEVLERİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

CEZAEVLERİNDE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

unnamed

Cezaevlerinde yatmakta olan gönüldaşlarımıza protokol olarak gönderdiğimiz dergiler geri gelmekte… Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan bir genelgeye dayandırılan bu yeni uygulama ile ilgili esir gönüldaşlarımız tarafından resmi makâmlara çok sayıda şikâyet ve başvuru yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

Önceki sayımızın bir çok cezaevinden farklı gerekçelerle geri çevrilmesi üzerine haberdar olduğumuz bu “genelge”nin mahkûmların en temel hakkı olan “Haber alma hürriyeti”ni engellediği açık bir şekilde ortada iken, halâ sürdürülmesi yanlıştır.

Aşağıda, Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevinde kalmakta olan Selim Aydın gönüldaşımızın konuyla ilgili gönderdiği mektubu sizlerle paylaşıyoruz:

*

Besmele, selâm ve duâ ile…

Kıymetli ve aziz gönüldaşlar;

İyi ve afiyette olmanızı temenni ederim. Bizler de çok şükür iyiyiz ve sıhhatinize, muvaffakiyetinize duâcıyız inşallah.

Kasım ayında Adımlar dergisinin 2. sayısı elimize geçti çok şükür. Emek ve gayretleriniz için teşekkür ederiz. Hayırlı uğurlu olmasını cân-ı gönülden temenni etmekteyiz. Rabbim  hayırlara vesile kılsın inşallah.

Esas bildirmek istediğim mevzuya gelecek olursak; 27.11.204 tarihinde ilân edilen genelgeye göre, bundan sonra cezaevlerine (ücretsiz olarak) postayla yahut ziyaretçiler vasıtasıyla gelen dergi, bülten, gazete, büroşür vs. yayınlar bundan böyle mahkuma verilmeyecekmiş. Örgütsel maksatlara alet olarak kullanılması ileri sürülerek protokol olarak gelen ve ailelerin getirdiği neşriyat engellenmiştir. Yalnız kurum aracılığıyla bayiden, ücreti önceden ödenen yayınlar verilecekmiş. Yalnız buradaki bayide ne yazık ki sorun var; bir türlü istenen dergiyi temin etmiyorlar.Yahut Kurum bir şekilde temin edemiyor her nasılsa… Hasıl-ı kelâm dergilerimiz artık postahaneden alınmayacakmış. Hususla alâkalı İnfaz Hâkimliği’ne itiraz ettik ancak birşey çıkmaz muhtemelen oradan. Danıştay’a başvurmayı düşünüyoruz şu aşamada. Ne olup biter bilemiyorum ama bir süre dergilerimizden mahrum kalacağız sanırım.

Kısaca bilgilendirmek istedim. Buradaki tüm gönüldaşların selâm ve duâlarını iletirim. Rabbim yâr ve yardımcınız olsun, muvaffak eylesin. Selâmetle kalın. Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Allah’a emânet olun!

Selim Aydın

4.12.2014

1 001

unnamed (2)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: