GÜLEN CEMAATİNE OPERASYON

GÜLEN CEMAATİNE OPERASYON

Günler öncesinden yapılacağı ifşâ edilen operasyon bu gün sabah saatlerinde başladı.

Gözaltına alınacaklar listesinde 32 kişi olduğu söyleniyor. İçlerinde Samanyolu’nun tepe ismi Hidayet  Karaca ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve bazı emniyet müdürlerinin de bulunduğu şahıslarla ilgili gözaltı işlemleri bu gün sabah erken saatlerde başladı.

Gözaltı listesinde, Samanyolu televizyonunda yayınlanan bazı TV dizilerinin yapımcı, senaryo yazarı ve grafikerinin de bulunduğu bildirildi.

Hidayet Karaca, evi arandıktan sonra kendisi emniyete giderek teslim olurken, Ekrem Dumanlı’nın gözaltına alınması süreci bayağı vukuatlı geçti. Zaman Gazetesine gelen polisler, eksik evrak gerekçesiyle Dumanlı’yı gözaltına alamadan geri dönerlerken, burada artan kalabalık, gözaltına alınanlara, “Özgür basın susturulamaz”, “Yiğitler burada, hırsızlar nerede” sloganlarıyla destek oldular.

Zaman gazetesine öğleden sonra geri dönen polisler Dumanlı’yı gözaltına alarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürürlerken, eski AKP Miletvekilleri Hakan Şükür, İdris Bal ve İdris Naim Şahin Dumanlı’ya destek olmak üzere gazeteye gelen yüzlerce kişi arasında yerlerini almışlardı. Dumanlı, kendisini gözaltına almaya gelen birkaç polisin refakatinde, etrafı saran yüzlerce kişinin attığı sloganlarla kendisine verdiği destek arasında  polis arabasına bindirilip emniyete götürülürken yaptığı açıklamada, suçsuz olduğunu, kaçmadığını ve korkmadığını ifade etti.

Dumanlı, yaptığı açıklamalarda, İstanbul Başsavcısına Cuma günü operasyon olup olmayacağını sorduklarını, Başsavcının böyle bir operasyon olmadığını kendilerine söylediğini, bu durumda ya Başsavcının yalan söylediğini -ki kendisinin buna ihtimal vermediğini-, veya Başsavcının operasyondan haberdar olmadığını ki bu durumda da daha önce AKP’yi hedef alan operasyon hakkında, AKP cenahından, yapılan operasyonun hukuksuz olduğunu ispatlamaya matuf olarak, Başsavcının haberi olmadan operasyon yapılamayacağına dair hukuk usulüne dair başlatılan tartışmaları hatırlattı.

Bu arada İstanbul dışında Ankara ve diğer bazı illerde de operasyonlar gerçekleşti ve gözaltılar gerçekleşti.

 

İçeriden Yazan Adam; Fuat Avni

Hatırlanacağı gibi, Türkiye’nin bir numaralı Twitter fenomeni olan Fuat Avni, geçtiğimiz Perşembe günü yazdığı “Ülke çapında 400 kişinin gözaltına alınmasını hedefleyen operasyonla HÜKÜMET DARBESİ başlatıyor” mesajıyla tekrar Türkiye gündemine oturdu. Üstelik, sınırları aşan bir şekilde İngiliz Independent gazetesine de konu olan Fuat Avni hakkında hükümet taraftarları “ciddiye alınmaya değmez bir provokatör” yorumu yapmalarının üzerinden daha iki gün geçmeden, yaşanan hadiseler tam da Fuat Avni’nin ifâde ettiği gibi çıktı…

Demek ki, Fuat Avni ismini kullanan kişi ya da grup, tam da “içeriden” yazıyor. Dolayısıyla bundan sonra Fuat Avni kim yada kimler hakkında bilgi veriyorsa, ciddiye alınmayı hak etmiş oluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: