AKP’nin PKK Açılımı Cizre’de Yürüyor

AKP’nin PKK Açılımı Cizre’de Yürüyor

AKP_nin_PKK_acilimi_cizrede_yürüyor

Şınak’ın Cizre ilçesi’ne bağlı Nur Mahallesi, gece saat 03:00’den beri âdeta bir savaş alanına döndü.

PKK yanlısı Etnik Kürtçülerin başlattığı tek taraflı saldırılar Hüda-Par’lı müslümanların kendilerini savunma çabalarıyla sürüyor. Çatışmalarda şu saat itibariyle 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Gece 03:00’te başlayan olaylar hakkında, mesai saatiyle birlikte haberdar olan Şırnak Valiliği, çıkan olaylarda 2 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını açıkladı. Ölen kişilerin kimliği Yasin Özer ve Abdullah Deniz olarak açıklandı. Katledilen Abdullah Deniz’in 65 yaşında ve Hüda-Par’ın Cizre ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası olduğu öğrenildi.

Hüda-Par yöneticileri Nur Mahallesi’nde kendilerine yakın kişilerin evlerine saldırıldığını ve bazı evlerin ateşe verildiğini söyledi. Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şehmuz Tanrıverdi, Nur mahallesinde saldırganların sokaklarda hendek kazarak evlere ateş açtığını, bunun sabaha kadar sürdüğünü anlattı.

Bölgeden alınan haberlere göre; Evler saatlerdir taranıyor, onlarca kez polis aranıyor cevap ise  şu oluyor: “Olayı değerlendirdiğimiz için saldırı mahalline intikal edemiyoruz.”

Yine bölgeden aldığımız haberlere göre, Saat gece 3’ten beri evler taranıyor. Vali, ancak sat 10’da makamına gidip hadiseleri öğreniyor..

Ayrıca Hüda Par Cizre İlçe Başkanı yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ölü haberi gelmeyene kadar emniyet olaylara müdahale etmedi!”

Hamile kadın ve çocukların yaşadığı ev ateşe verildi

Ateşe verilen evlerden birinde hamile kadın ve çocukların bulunduğu bu kişilerin duvarların balyozlarla kırılarak tahliye edildiği öğrenildi.

Karşılıklı suçlamalar

Hüda-Par yöneticileri Nur Mahallesi’nde kendilerine yakın kişilerin evlerine saldırıldığını ve bazı evlerin ateşe verildiğini söyledi. Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şehmuz Tanrıverdi, Nur mahallesinde saldırganların sokaklarda hendek kazarak evlere ateş açtığını, bunun sabaha kadar sürdüğünü anlattı. Tanrıverdi, sabah 10.00 sıralarında polisin mahalleye girdiğini söyledi.

HDP’ye yakın bir kaynak ise saldırıyı ilk olarak Hüda-Par’lıların gerçekleştiğini öne sürdü ve evlerin yakıldığı iddiasını reddetti.

Cizre’de bu sabah esnaf işyerlerini açmazken olayların sürdüğü bildiriliyor.

Güneydoğu’da PKK yanlıları ile Hüda-Par arasındaki gerilim 40’tan fazla kişinin hayatını kaybettiği 6-7 Ekim olayları sırasında zirveye çıkmıştı. Ayn-el Arap (Kobani)’deki Amerikan Piyadelerine destek bahanesiyle Etnik Kürtçüler tarafından 9 Hüda-Par üyesi de şehid edilmişti.

Hayatını kaybeden 16 yaşındaki Yasin Börü ile arkadaşları Riyad Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökguz Diyarbakır’da etnik bozguncular tarafından linç edilerek şehid edilmişti.

ADIMLAR

cizre2

cizre3

cizre4

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: