360 BİN KİŞİLİK DİNLEME LİSTESİ

360 BİN KİŞİLİK DİNLEME LİSTESİ

Geçtiğimiz Eylül ayında ilk örnekleriyle gündeme gelen dinleme skandalları, ortaya çıkan yeni bilgi ve belgelerle büyüyor.

Türkiye’nin önde gelen siyasi parti güdücülerinin, çeşitli kurum ve kuruluşların başında bulunanların, istihbaratçıların, subayların ve polis müdürlerinin, hukukçuların, medya patronlarının ve işadamlarının “önleyici tedbir” bahanesiyle, “yasadışı örgüt bağlantısı” gerekçe gösterilerek dinlenmesi…

Aralarında İBDA-C, DHKP-C, Hizbullah, PKK, Tevhid Selâm, Hizbut Tahrir ve TİT gibi mahkeme kayıtlarında “yasadışı örgüt”ler olarak anılan bir çok örgütün gerekçe gösterildiği dinlemelerin bizzat Devlet birimlerini işgâl edenler eliyle yapılması ile ilgili haberi OdaTV’den aynen iktibas ediyoruz.

ADIMLAR Dergisi

 

 

360 BİN KİŞİLİK DİNLEME LİSTESİ

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın Hizbullah, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal’ın İBDA-C, işadamı Cavit Çağlar’ın PKK, Rahmi Koç’un ise organize suç maskesi altında dinlediği tam 360 bin kişilik dinleme listesi gündeme geldi. Genelkurmay ve AYM üyelerinin de teknik takibe alındığı iddia edildi. Dinlemelerin Cemaatçi polislerden Ramazan Akyürek’in Emniyet itihbarat Dairesi Başkanlığı döneminde yapıldığı belirtildi.

Sabah gazetesinden Abdurrahman Şimşek’in haberine göre; Cemaat’in TİB’den sildiği dinleme kayıtları, kapatılan özel yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin arşivinde bulundu.

 

DİNLEMELER AKYÜREK DÖNEMİNDE

Cemaat’in devlet içinde en güçlü olduğu 2007-2012 arasında Türkiye tarihinin en büyük telekulak skandalını gerçekleştirdiği iddia edildi. Sabah Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı belgelere göre dinleme skandalında çok sayıda isim yer alıyor. “Paralel Yapı” olarak ifade edilen Cemaat’in, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı (İDB) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki (TİB) kayıtlarını sildiği bu dinlemeler, kapatılan Özel Yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin arşivinde bulundu. HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan’ın yaptığı geniş kapsamlı araştırmaya göre telekulak dosyası 360 bin önleyici ve adli dinleme kararından oluşuyor. Dinlemeler; Mart 2006’da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanan ve Haziran 2007’de kendi kadrosunu oluşturan Cemaat’in gözde polis şefi Ramazan Akyürek döneminde yaşandı.

 

ERBAKAN HEDEFTE

Bu süreçte tamamen sahte isimler, uydurma örgütler ve suçlar üzerindensiyasetçi, bürokrat ve askerler başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden pek çok kişi dinlendi. Telefonları dinlenen en önemli kurum Genelkurmay Başkanlığı. Karargâh, 1 Ocak -31 Aralık 2009 arasında dinlenmiş. Ayrıca çeşitli kademelerinde görev yapan subay ve astsubayların, İBDA-C, organize suç ve Hizbullah örgütü kapsamında dinlendiği belgelerde yer alıyor. Eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri 2007’de dinlenen isimler arasında. Dinlemelerin hedefindeki en önemli isim ise eski Başbakan Necmettin Erbakan. Erbakan, 2009’da Huzvullah Gültekin sahte ismiyle Hizbullah/İlim dosyası kapsamında dinlenilmiş. Eski AKP’li Abdüllatif Şener de 2007’de İBDA-C dosyası kapsamında teknik takibe alınmış. İşte dinleme listesi:

 

BAKAN BAYRAKTAR TERÖR ÖRGÜTÜ KAPSAMINDA…

BBP Başkanı Mustafa Destici İBDA-C, CHP’li Mehmet Bekaroğlu Selam Tevhid kapsamında dinlenmiş. 17 Aralık operasyonunda hedef olan isimlerden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve eski Adalet Bakanı Şevket Kazan da terör örgütü kapsamında dinlenen isimler arasında. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un eşi Sevgi Kurtulmuş ise 2009’da Hizbullah/İlim dosyasından dinlenmiş. Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Özel Kalem Müdürü de 2008’de İBDA-C’den takibe alanmış.

 

ÖCALAN’IN AVUKATI DA LİSTEDE

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Merkezi, Diyarbakır İl Başkanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Doğan Erbaş ve çalıştığı Asrın Hukuk Bürosu ile KCK şüphelileri de telekulak listesinde yer alıyor.

 

ANAYASA MAHKEMESİ İBDA/C’DEN DİNLENDİ

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 2007 -2008 arasındaki üyeleri Ahmet Akyalçın, Osman Ali Feyyaz Paksüt ve eşi Ferda Paksüt, üye Abdullah Necmi Özler’in oğlu Haydar Özler, Haluk Özgüldür’ün eşi Nilgün ve oğlu Serdar ile Serruh Kaleli, sahte isimlerle İBDA/C örgütü kapsamında dinlenildi. AYM Halkla İlişkiler Müdürü Emine Aydoğdu ise DHKP/C kapsamında teknik takibe alındı. Listede AKP’nin anayasa taslağını hazırlayan profesör Ergun Özbudun da yer alıyor.

 

ESKİ MİTÇİLERE DİNLEME

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) eski müsteşarlarından Sönmez Köksal, 2009’da İBDA-C örgütü üyesi gösterilerek dinlenilmiş. Emekli Büyükelçi İlter Türkmen de aynı yıl yine İBDA-C kapsamında teknik takibe alınmış. Emekli MİT mensubu Osman Nuri Gündeş (Servet Cesur sahte ismiyle) dinlenenler arasında.

2009’da dinlenen ÖSYM Başkanı Ahmet Ünal Yarımağan, 2010’da istifa etmek zorunda kalmıştı. Şubat 2009’da ÖSYM Bilgi İşlem Şube Müdürü Mustafa Tütüncü, Araştırma ve Geliştirme ve Değerlendirme Müdürü Haydar Altunay, Müdür Yardımcısı Müşerref Yiğit, Bilgi İşlem Şube Müdürü Hatice Altunay ile biyolog Gönül Tütüncü, uzmanlar Ekrem Uğur ve İlnur organize suç örgütü kapsamında dinlenilmiş.

 

RAHMİ KOÇ VE CAVİT ÇAĞLAR DA LİSTEDE

PKK lideri Abdullah Öcalan’ı Kenya’dan getiren uçağı devlete tahsis eden işadamı Cavit Çağlar ise ironik bir biçimde PKK üyeliğinden dinlenilmiş. İşadamı Rahmi Koç da organize suçtan 2008’de telekulak listesine girmiş.

Merkez Bankası’nın telefonları 2008’de takibe alınmış. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bürokratları da listede yer alıyor. EPDK Başkanı Hasan Köktaş ile, Mustafa Yılmaz, Cemalettin Tüney ve Mustafa İbiş ise Hizbut Tahrir ve organize suç örgütü kapsamında dinlenilmiş. Halil Akartuna da enerji politikalarını etkilemek için dinlenenler arasında.

 

ERGENEKON, BALYOZ VE POYRAZKÖY GİBİ DAVALARDAKİ SANIKLARA…

Yargıtay üyesi Ahmet Ceylani Tuğrul ve Danıştay üyesi Ali Dursun Ulusoy’un da aralarında bulunduğu üst yargı kurumu mensupları da dinlenilmiş. Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy gibi davalarda sanık olan subay ve astsubaylar ise suçlandıkları örgütlerden değil, başka suçlardan dinlenmiş. Ergenekon sanıkları Veli Küçük ve Levent Göktaş organize suçtan teknik takibe alınmış. Hrant Dink davasına bakan hâkim Erkan Canak 2008’de İBDA-C’den teknik takibe alınmış. Kritik davalarda rapor veren adli tıp uzmanları, bakanlık bürokratları, mülkiye müfettişleri, vali ve kaymakamlar da listede bulunuyor.

Gülencilerle ilgili önemli ifşaatlarda bulunan Nurettin Veren de 2007’de İBDA-C üyeliğinden dinlenmiş. Gülenciler arasında yer alan Önder Aytaç ile Gülen’in doktoru Tuncay Delibaş da dinlenenler arasında. Paralel yapının hedefindeki işadamı Galip Öztürk ile oyuncu İpek Tuzcuoğlu da dinlenen isimler arasında yer alıyor. Tuzcuoğlu’nun hangi amaçla dinlenildiği bilinmiyor.

 

DOĞAN HOLDİNG VE HÜRRİYET’E DİNLEME

2008’de Doğan holding ile Hürriyet gazetesinin santrallerini de dinlemiş. Aydın Doğan’ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Vuslat Doğan Sabancı 2008’de İBDA-C’den takibe alınanlar arasında. Listede Hürriyet’in eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de bulunuyor. Hürriyet’in köşe yazarı Taha Akyol, 28 Şubat sürecinden sonraki 2001 krizinin ardından Sabah gazetesinden ayrılıp Vatan Gazetesi’ni kuran Zafer Mutlu ve 2011’de ölen Behiç Kılıç da takibe alınanlar arasında.

Dinlenen diğer gazetecilerin isimleri şöyle: Abdülkadir Selvi (TİT). Ahmet Hakan (Hizbullah), Aslı Aydıntaşbaş (İBDA-C), Bedir Seferoğlu (TİT), Bilal Çetin (Organize), Cüneyt Özdemir (Hizbullah), Ersin Bal (İBDA-C), Ertuğrul Özkök (Organize), Mete Çubukçu (TİT), Güler Kömürcü (İBDA-C), Hasan Tüfekçi (Organize), Hüseyin Gülerce (Organize), Hüseyin Üzmez (İBDA-C), Uğur Dündar (Hizbullah), Akif Beki (Organize) Mehmet Ali Birand (Hizbullah), Muharrem Sarıkaya (İBDA-C), Cüneyt Ülsever (Hizbullah), Nasuhi Güngör (İBDA-C), Nuray Başaran (İBDA-C), Nurettin Şimşek (Organize), Nuri Elibol (Organize), Oray Eğin (Hizbullah), Sedat Ergin (Terör), Şükrü Küçükşahin (Hizbullah), Tahir Sarıkaya (Organize) ve Fatih Çekirge (İBDA-C). Tolga Şardan ve Sebahattin Önkibar da dinlenen isimler arasında yer alıyor.

 

POLİS ŞEFLERİ DE TAKİBE ALINDI

Paralel Yapı polis şeflerinden Emin Arslan, Osman Ak, Emniyet Genel Müdür Yardımcısıları Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal’ı Hizbullah, Ali Kolat’ı organize suç, Sabri Uzun’u ise Hizbullah ve İBDAC’den dinlemiş. Sedat Demir, İbrahim Selvi, Ali Tunçbilek, Reha Çakır, Yüksel Balbal, Hüseyin Aşkın, Mustafa Aral, Ömer Zeren, Adnan Mutlu ve Mustafa Bal da teknik takibe alınan polisler arasında.

 

Kaynak: OdaTv.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: