ETEKLER TUTUŞTU

ETEKLER TUTUŞTU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Türkiye’nin 2023 hedeflerini tutturması için yıllık asgari yüzde 5.5-6 büyümesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Siz başka ülkenin Merkez Bankası mısınız?” dedi. Kurtulmuş yaptığı açıklamada Merkez Bankasını hedef almaya devam etti:
“Büyüme geriliyor. Merkez Bankası faizde indirmiyor. Ne yapılması lazım? Faiz oranları oldukça yüksek seyrediyor. Türk ekonomisinin yüzde 65’ini oluşturan KOBİ’ler yüzde 15 civarında bir finansman maliyetiyle karşı karşıya. Bu, uzun süre tanışabilir bir yük değil. Türkiye’nin 2023 hedeflerini tutturabilmesi, kalkınma hedeflerini sağlayabilmesi, anlamlı bir büyüme hızını yakalayabilmesi için faizlerin makul seviyeye indirilmesi gerekir.”
Merkez Bankası’nın özerk oluşunu sizden isteyen Batı’nın talebine uyarak Merkez Bankası’nı “özerk” yapan siz değil misiniz? Şimdi de suçu kendi üzerinizden atmak için, Merkez Bankası’nı hedef alıyorsunuz ki, bakalım bu sirk gösterisini daha ne kadar devam ettirebileceksiniz.
Evet, büyüme oranı düşüyor. Aslında AKP dönemindeki büyüme oranı öyle resmedilmeye çalışıldığı gibi değil, bilakis Cumhuriyet ortalamasıyla aynıydı. AKP bu büyüme oranını Cumhuriyetin yıllardır biriktirdiği malları satarak ve dünya krizinden istifade, gidecek yer arayan sıcak para ile finanse ederek yakalamışken, şimdi sıcak paradan ümit kesildi ki, bari faizleri düşürerek büyümeyi devamlı kılalım demeye getiriyor olabilirler.
Büyüme olmazsa ne olur?
İşsizlik olur, açlık artar, devlet borçlarını çeviremez, iç kargaşa olur, işbirlikçi rejim yerle yeksan olur.
Eteklerinin tutuşmasında haksız değiller.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: