Almanya’dan Barzani’ye Yardım

Almanya’dan Barzani’ye Yardım

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında geldiği Erbil’de, Irak’ın Kuzeyi’ndeki hain yapılanmanın başı Mesud Barzani’yle bir araya geldi.

Selahaddin kasabasındaki Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen görüşmeden sonra Barzani’yle ortak basın toplantısı düzenleyen Leyen, “Kürdistan bölgesi ile ilişkilerimiz çok derindir. Buraya gelmemdeki asıl amaç, peşmerge güçlerine gönderdiğimiz silahların etkili olup olmadığını ve askeri eğitim çalışmalarının nasıl gittiğini daha yakından takip etmektir” dedi.

Peşmerge güçlerinin “kahramanlığına” ve “cesaretine” (biz tam tersini görüyoruz) büyük saygı duyduklarını dile getiren Leyen, “Amerika ve Avrupa ülkeleriyle peşmergeyi eğitmeye devam edeceğiz. Bu amaçla 100 uzman askeri Erbil’e göndereceğiz. Bundan sonra da peşmergeye ne lazım olursa temin etmek için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

İşbirlikçi Mesud Barzani ise Bakan Leyen’i ikici kez ağırladıklarını belirterek, “Kürdistan halkı adına Almanya’ya teşekkür ediyorum ” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın yardımları

Almanya Irak’taki Milli Güçler’in ilerleyişinin ardından etnik Kürtçülüğe en fazla yardım eden ülkeler arasında yer alıyor.

Almanya Eylül ayında ilk aşamada 4 bin kişilik peşmerge gücünün ihtiyaçlarını karşılayacak silah ve mühimmat göndereceğini açıklamıştı.

Bu kapsamda 4 bin G3 piyade tüfeği, 1 milyon mermi, 4 bin P1 tipi tabanca, 500 bin mermi, 20 milan tanksavar sistemi ve 300 tanksavar füze, 100 bazuka, 5 bin el bombası, 50 askeri aracın Kürt yönetimine yollanacağı duyurulmuştu.

Almanya ayrıca işbirlikçi ve bozguncu Kürtçü yapılanmaya bugüne kadar 50 milyon dolarlık insani(!) yardımda bulundu.

Yapılacak silah ve mühimmat yardımına bakıldığında, Milli Güçler’in ganimeti de artacağa benziyor.

Bölgeyi bölmek ve parçalamak için her türlü saldırıyı ve lojistik desteği sağlayan Avrupa daha çok Paris’ler yaşayacak gibi.

 

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: