ASKERİ CASUSLUK DAVASINDA TAHLİYE!

ASKERİ CASUSLUK DAVASINDA TAHLİYE!

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından, Askeri Casusluk Davası sanıkları hakkında “infaz durdurma ve tahliye” kararı verdi.

Temyiz aşamasında olan davaya bakan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da incelemesinde “Bilgisayar kullanıcı adlarının başkaları tarafından kullanılması ve oluşturulması mümkündür” diyerek, dijital delile dayalı 43 mahkumiyetin bozulması talep etmişti.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir süre önce Milli Ordu’ya kumpas kurulduğunu söylemiş ve hemen peşinden Ergenekon ve Balyoz gibi davalar nedeniyle tutuklanan bir çok asker, mahkemelerin verdiği tahliye kararları neticesinde tahliye olmuşlardı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakanlık yaptığı dönemden bu yana sık sık “28 Şubat darbesi mağdurları” için de çeşitli açıklamalar yapmıştı ancak mahkemeler aynı “adalet” hassasiyetini 28 Şubat tutsakları hakkında  henüz göstermediler.

28 Şubat darbesinden bu yana, hiç bir delil olmadan vahşet derecesinde hapis cezaları alan yüzlerce Müslüman, 1990’lı yıllardan bu yana hala hapishanelerde zulüm altında yaşıyorlar.

Tutsakların yakınları ve aileleriyse, bizzat Cumhurbaşkanı’nın dile getirdiği 28 Şubat adaletsizliğine rağmen, herhangi bir yasal düzenleme yapılmamasına veya mahkemelerin davaları yeniden ele almamasına anlam veremiyorlar ve bunu çeşitli basın yayın organlarında sık sık dile getiriyorlar.

ADIMLAR HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: