DOLAR, BANKALARI DA EZMEYE BAŞLADI

DOLAR, BANKALARI DA EZMEYE BAŞLADI

Dolardaki artış bankaları da ezmeye başlamış olmalı ki kredi verdikleri müşterilerini arayıp ödemeyi çoğaltıp vadeyi kısaltmalarını istemeye başlamışlar.

Uzmanlar, benzer taleplere karşı tüketiciyi uyardı: “Dolardaki artış bahane edilerek kredi taksit sayısı düşürülüp ödenen para arttırılamaz.”

Bankaların bu yola sapmalarındaki sebep ise, bankaların yurtdışından aldıkları borçlar karşılığında verdikleri teminatların doların artmasının etkisiyle da yetmemeye başlamış olması.

Ek teminat bulmak durumunda olan bankalar verdikleri kredileri çağırmaya başladı. Ayrıca batık kredi kartı borçlarının icra takibi için de son 1 aydaki banka personel sayısının artırıldığı belirtiliyor.

TÜKODER Başkanı Haşmet Atahan, dolardaki artışın büyük ve orta ölçekli şirketleri etkilediği için vatandaşın fiyatlarına da zam olarak yansıdığını söyledi. Şirketlerin dolarla kredi kullandığını ve ara malı ithal ettiğini hatırlatan Atahan, “Dolardaki yükselme tüketicinin pazarına, mutfağına ve cüzdanına yansımaya başladı” dedi.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: