BÜYÜK KÖMÜR YOLSUZLUĞU

BÜYÜK KÖMÜR YOLSUZLUĞU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sayıştay’ın önceki yıl Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmeleri denetiminde stoklarda 667 bin ton kömür eksiği tespit ettiğini belirterek kayıp kömürün akıbetini sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Sayıştay, önceki yıl Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmeleri denetiminde stoklarda 667 bin ton kömür eksiği tespit edildiği iddiası doğru mudur? Basına yansıyan bu iddia hakkında, soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Sayıştay’ın ilgili raporunun tam metni nedir? Olayı soruşturmak için TKİ bünyesinde kurulan komisyonun çalışmalarının sonucu nedir? Sayıştay’ın komisyon çalışmalarını yeterli bulmamasının gerekçesi nedir? 667 bin ton kömürün toplam değeri nedir? Kayıp kömürler için TKİ’nin vergi ödediği iddiası doğru mudur? Sayıştay raporlarına göre stoğunda eksiklik tespit edilen başka bir işletme var mıdır? Son 5 yılda Sayıştay raporlarına göre stoğunda eksiklik tespit edilen işletme sayısı kaçtır? Bu işletmeler hangileridir? Eksikliği tespit edilen toplam stok miktarı ne kadardır?”

Yukarıdaki haberde geçen rakam, asıl şimdi ortaya koyacağımız tabloya göre devede kulak kalacak.

Mart ayının başında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın 2003-2013 yılları arasında, 11yılda, 17 milyar 552 milyon 21 bin 494 ton kömür yardımı yapıldığını iddia eden sözleri basına yansımıştı ki Yıldız, kömür yardımının bilançosunu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesine cevaben ortaya koymuştu.

Enerji Bakanı, Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde yapılan kömür yardımlarından her yıl yararlanacak olan fakir aileler ve yardımların dağıtım ve ulaştırılmasının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine edildiğini söylemişti.

Bu rakamlara bir itiraz gelecek mi diye bekledik ama hiç de itiraz eden olmadı.

Soru şu, 17 milyar 550 milyon ton kömür dağıtımı ne demek, bu rakamları verenler sayı saymayı mı bilmiyor, yoksa dayak mı yememişler? Veyahut haberi veren medya rakamlarda yanlış mı yaptı?

Kömür yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere yapılıyor. Hadi biz diyelim ki, muhtaç ailelere değil de bütün Türk milletine devlet bedava kömür dağıttı. 75 milyon nüfus diyelim, her aileyi de 3 kişiden hesap edelim, 25 milyon aile eder. Ki, aslında her sene ortalama Türkiye genelinde 2,5milyon aileye dağıtım yapılıyor. Biz 25 milyon aile olarak alalım. Her aileye bir ton yardım yapılıyor ama biz iki ton yardım yapıldığını kabul edelim. 25 milyon aile, senede iki tondan, 50 milyon ton yapar. 11 senede 550 milyon tona denk gelir. Yani 17 milyar ton kömür kuş olup uçmuş. Ki, mantıklı rakamlara göre, yapılabilecek kömür yardımı 11 senede 50 milyon ton kadardır ve aslında kayıplara karışan kömür, 17,5 milyar tondur. Bu rakamlara göre, kuş olup uçan kömürün kabaca maliyeti 50 milyar dolardır.

Şayet verdiğiniz rakamlar doğruysa, 17 milyar 552 milyon 21 bin 494 ton kömür dağıttığınızı iddia ediyorsanız, bu kömür kime nasıl dağıtıldı? Bu miktarda kömürün dağıtılabilmesine imkân yok. Dolayısıyla 50 milyar doları kim iç etti? Sizin iddianıza göre, bırakın muhtaçları, Türkiye’deki her bir aileye, 11 sene boyunca her sene 60 tondan fazla kömür dağıtılmış olması lazım. Yukarıdaki ilk haberde geçen 667 bin ton kömür eksiği ise, bunun yanında devede kulak kalır.

Evet, ortada ya büyük bir yanlışlık var veya hiç dayak yenmemiş. Tüyü yetmemiş yetimlerin hakkı, kimlerin cebine gitti?

Bu milletin cebinden 50 milyar dolar, sadece ve sadece yardım amaçlı kömür dağıtım işinden çalınmışsa, varın gerisini siz hesap edin!

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: