AVRUPA’NIN HAVASI KARIŞIK

AVRUPA’NIN HAVASI KARIŞIK

Dün Almanya’nın “Bankalar Şehri” olarak bilinen Frankfurt’ta sabahın erken saatlerinden başlayarak akşam saatlerine kadar devam eden büyük sokak çatışmaları yaşandı.

Eylemciler arasında yer alan arkadaşlarımızdan aldığımız haberlere göre Avrupa Merkez Bankası’nı protesto etmek üzere Almanya’nın ve Avrupa’nın çeşitli şehir ve ülkelerinden gelen binlerce Blockupy adlı eylemci örgütü üyesi protestocular, EZB binasının bulunduğu caddeye doğru yürümek isterlerken Alman polisinin yoğun gazlı saldırısı ve sert müdahalesi ile karşılaşınca direnmeye başladı. Ortalık savaş alanına döndü.

100 küsur polisin yaralandığı, onlarca polis arabasının yakıldığı, bazı bankaların ateşe verildiği ve 350 kadar eylemcinin gözaltına alındığı da gelen haberler arasında.

Eylemcilerin önceden polisin sert müdahalesine karşı tedbir alıp Frankfurt’tun stratejik bölgelerini kontrol altına alması, yoğun araç trafiğinin yaşandığı otoyolu kilitlemiş oldu. Aynı şekilde protestocular bir çok önemli otoyolu çıkışlarını da bloke etti.

Bütün dünya halklarının baş belası kapitalist Avrupa sistemine Avrupa insanı tarafından verilen bu mesajı destekliyor ve darısını diğer önemli Avrupa merkezlerindeki şehirlerin de başına gelmesini diliyoruz.

Adımlar Avrupa

brennendes-polizeiauto-linkeGerman riot police officers walk along marching protesters in Frankfurtimagekettle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: